Jak zacząć oszczędzać? Edycja 2020

Facebook

Dla osób, które są tu pierwszy raz i chciałyby zacząć lekturę od podstaw, przygotowałem zestawienie „Jak zacząć oszczędzać? Edycja 2020”. Nie znaczy to, że jest to tekst tylko dla początkujących. Prawdopodobnie każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie, co pozwoli mu oszczędzić co najmniej dodatkowe paręset złotych miesięcznie.

Link do „Jak zacząć oszczędzać? Edycja 2019” znajdziecie tutaj. W tekście Oszczędzanie, ruch FIRE, minimalistyczny styl życia – szybko i prosto, co to jest staram się wyjaśnić podstawową ideę bloga krakowski-centus.pl. Ponieważ jednak działamy w cyklu „analiza, korekta, działanie„, zróbmy to raz jeszcze. Co jest najważniejsze?

  • Bazuję na pomysłach kojarzonych z ruchem FIRE (czytaj o tym więcej między innymi tutaj: Mr Money Mustache);
  • blisko mi do takich trendów jak: minimalizm, zero waste ( Zasada 5R – co to jest? Podstawy zero waste), ekstremalne oszczędzanie, DIY;
  • W „Jak zacząć oszczędzać? Edycja 2019” skupiam się na wyrażeniu idei zawartej w książce George’a S. Clasona „Najbogatszy człowiek w Babilonie” (tutaj darmowy PDF w języku polskim). Jest to światowy bestseller i klasyk gatunku, który wyraża kluczową dla nas myśl.

Jak zacząć oszczędzać? Najbogatszy człowiek w Babilonie – streszczenie kluczowej idei

Zasada nr 1: Oszczędzanie = zarabianie. Twoje prawdziwe zarobki to kwota, którą oszczędzisz, a dochód = przychód – koszty. Niby proste. A jednak większość myśli o swojej pensji: 1) że to jest ich dochód; 2) że po prostu mogą to wszystko w miesiąc wydać.

Ile mogę oszczędzić? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, z pomocą może przyjść ten prosty test.

Najpierw zapłać sobie. Jak zacząć oszczędzać? Najprostszy start: najpierw zapłać sobie. Z każdej pensji odkładaj część. Na początek niech to będzie 10 proc., choć powinieneś rozważyć więcej, szczególnie jeśli dużo zarabiasz. O tym przeczytasz tutaj:

Zasada 50/30/20 - ilustracja: wyjaśnienie, co oznacza na surowej desce

Zasada 50/30/20to dobry punkt wyjścia, jeśli chcemy zacząć oszczędzać, uzdrowić swoje finanse osobiste czy przeanalizować wydatki.

Prosty wniosek z naszej zasady nr 1 jest taki: nie jest ważne, ile zarabiasz; ważne, ile sobie z tego odłożysz. Jest dużo świetnie zarabiających bankrutów. A z drugiej strony można naprawdę dużo odłożyć, nawet jeśli się stosunkowo mało zarabia.

Krakowski Centuś – misja. Na tej idei się skupiamy na blogu krakowski-centus.pl. Chociaż poruszam tutaj też inne tematy, ekstremalne oszczędzanie jest główną treścią. I wychodzę z założenia, że ma to sens. Choć zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie Ci obiecywał złote góry, to jednak dla większości z nas bardziej realistyczną strategią jest po prostu cięcie kosztów. Także z szerszego punktu widzenia: ograniczanie się ma głębszy sens w trosce o środowisko naturalne i matkę Ziemię. Oraz, w obliczu zagrożeń związanych między innymi z wywołaną przez człowieka zmianą klimatu, zwiększa szanse na przetrwanie ludzkości.

Jak zacząć oszczędzać? Ekstremalne oszczędzanie – dla kogo, po co i dlaczego

Tyle górnolotności, wracamy na ziemię. Dla kogo jest ekstremalne oszczędzanie? Ekstremalne oszczędzanie jest przede wszystkim dla osób:

  • – które potrzebują wyjść z długów i szukają sposobów, jak to zrobić lub potrzebują pieniędzy na inny duży cel, na przykład podróż życia;
  • – niezarabiających zbyt dużo, ale rozumiejących, że trzeba oszczędzać, na przykład na starość czy inne trudne czasy;
  • – świetnie zarabiających, którzy chcieliby przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę, czyli po prostu móc wcześniej zacząć robić to, co sprawia im w życiu prawdziwą przyjemność;
  • Dla prepersów, czyli osób, które przygotowują zasoby na nadchodzącą katastrofę/koniec cywilizacji/apokalipsę itp.

Oczywiście te cele się nie wykluczają, a osoba mało zarabiająca też ma duże szanse na wcześniejsze odejście z tzw. pracy od 9 do 5.


Oszczędzanie – jak zacząć? (Level: Rekrut)

Pamiętaj o cyklu: analiza, korekta, działanie. W oszczędzaniu możemy łatwo zafiksować się na detalach. Lub zacząć zbyt ostro i później szybko stracić zapał. Na pewno nie o to chodzi. Zmiany wprowadzajmy krok po kroku. Trzeba jednak przede wszystkim działać. A obowiązuje zasada, że im wcześniej zaczniemy, tym lepiej! Tak więc robimy plan i przechodzimy do działania. Po pewnym czasie wracamy do punktu wyjścia, robimy korekty i na ich podstawie przystępujemy do działania.

Spróbuj to sobie zobrazować: Jeśli dach przecieka, to najpierw podkładamy miskę pod miejsce, gdzie kapie. A dopiero potem, ewentualnie, dzwonimy do architekta.

Jak zacząć oszczędzać? Absolutne podstawy

Dla pewnie ponad 90 procent przeciętnych zjadaczy chleba to:

  • ograniczenie konsumpcyjnego nastawienia;

„Zbyt wielu ludzi wydaje pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, by zaimponować ludziom, których nie lubi” – 13 cytatów o pieniądzach

Jeśli potrzebujesz na szybko kilku absolutnie noobowych porad: możesz przeglądnąć tę listę – 8 skutecznych porad, dzięki którym zarobisz dodatkowe 1000 złotych miesięcznie. Znajdziesz tutaj między innymi rady w stylu: przestudiuj rachunki, nie kupuj kawy na wynos, organizuj imprezy w domu, rzuć palenie, itp.

Jak zacząć oszczędzać? Dwie kluczowe zmiany

Są jednak dwie kluczowe zmiany, które (przede wszystkim mieszkając w mieście) powinniśmy wdrożyć ASAP:

Jeśli chodzi o zdrowie, absolutne podstawy to:

Jaka jest właściwa dieta? Każdy powinien mniej więcej to wiedzieć. Zamiast jednak wypłynięcia na szerokie wody dokładnego liczenia składników makro i ważenia swojej dziennej porcji kurczaka, lepiej zacząć od treningu żeglugi na małym jeziorze: prostych zmian, które przyniosą najwięcej efektów, a będą najmniej pracochłonne. Dla większości będzie to: ograniczenie cukru i tłuszczu. Całkiem dobrą dietę łatwo utrzymać, stosując kilka prostych zasad:

Ćwiczymy ciało (i umysł), bo…? Ktoś musi w końcu kiedyś wydać zaoszczędzone przez nas pieniądze! I choć oczywiście lepiej mieć pieniądze na lekarza, gdy zaczniesz ich potrzebować, to każdemu z nas marzy się bardziej aktywna forma emerytury.

Co jest najfajniejsze w oszczędzaniu? Raz rozpędzona kulka, po prostu się toczy, urasta w wielką kulę i zagarnia wszystko w pobliżu. Przeczytasz o tym tutaj: Efekt kuli śniegowej.

Oszczędności się kumulują, dlatego polecam mnożyć swoje wydatki x35. Przeczytaj o tym w kluczowej treści: Złota zasada oszczędzania – dlaczego mnożymy wszystko x35?.

Zrób to sam (Do It Yourself), albo weź to sobie za darmo

Dlaczego szczególnie opłaca się, po prostu, robić rzeczy samemu (DIY), albo znaleźć sposób, by mieć coś za darmo, przeczytasz tutaj: Zasada podwójnego zysku i lista rzeczy, które można zrobić samemu.

Jak zacząć oszczędzać? Kilka prostych porad (przegląd postów z bloga)

Kilka prostych zmian, które praktycznie każdy może wprowadzić w życie, jak chce zacząć oszczędzać (choć niektóre z nich na pewno zaskoczą też bardziej zaawansowanych centusiów):

Oszczędności na prądzie:

Pomysły, co można mieć za darmo, znajdziesz między innymi tutaj. A oprócz tego jeden fajny i prosty sposób na dodatkowy zarobek – promocje bankowe!


Polecam jeszcze: Rzeczy, które warto kupić, jak się chce zacząć oszczędzać.


Jeszcze jedna sugerowana zmiana: kompostowanie. To jedna z fajniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie i swojego otoczenia.

Co, gdy już mamy oszczędności… Jak zacząć inwestować? (Level: Centurion)

FIRE – finansowa niezależność i wcześniejsza emerytura, czyli kiedy mogę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

FIRE - Financial Independence Retire Early
FIRE to akronim od ang. słów Financial Independence Retire Early.

Wcześniejsza emerytura

Co kryje się pod określeniem „wcześniejsza emerytura”? Nazywa się to wcześniejszą emeryturą, chociaż bardziej chodzi o stworzenie własnego, możliwego do utrzymania w długim terminie, stylu życia, w którym praca sprawia przyjemność i pozwala się realizować. A nie – jest przykrym obowiązkiem, pozwalającym zapłacić piętrzące się rachunki.

Finansowa niezależność

Co kryje się pod określeniem „finansowa niezależność”? Chodzi więc przede wszystkim, by osiągnąć finansową niezależność. Jeśli to masz, fajnie. Poczytaj sobie innego bloga. My tutaj zajmujemy się sytuacją, że ma się pracę od 9 do 5, która nie jest wymarzona. Czyli nie tak niespotykaną, z której większość, jak sugerują statystyki, aż do emerytury się nie wyzwoli.

To ciekawe, że osoby w wieku 20 czy 30 lat myślą zwykle inaczej. Choć doświadczenie dziadków, a szczególnie jeszcze, prognozy emerytalne ZUS-u, sugerowałyby zupełnie co innego! Że w okolicach 50-tki ich kariery się załamią, a na koniec życia będą mieli głodowe emerytury. I, jeśli już, to powinni jak najszybciej ciąć swoje wydatki i zacząć oszczędzać.

Wcześniejsza emerytura – Ile potrzebuję pieniędzy, by zacząć żyć z własnych oszczędności

Mr Money Mustache wyliczył, że wystarczy ci suma pieniędzy równa 25-krotności twoich rocznych wydatków.

Zasada 4 procent – kiedy można rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Jeśli dysponujesz kwotą przekraczającą 25 razy twoje roczne wydatki, możesz z dużą dozą prawdopodobieństwa przejść na wcześniejszą emeryturę. Do końca życia powinnaś/powienieneś utrzymywać się, wypłacając co roku 4 proc. ze swoich funduszy. Tylko tyle i aż tyle.

Cały trik polega na tym, że im oszczędniej żyjesz, tym mniej musisz pracować, żeby przejść na emeryturę.

Polecam: Inwestowanie – 5 podstawowych zasad dla opornych

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments