Śmieci. Jak zmniejszyć rachunek za śmieci

Facebook

Wywóz śmieci jest coraz droższy. Oto prosty sposób, by zmniejszyć liczbę swoich śmieci o ponad połowę (i przyczynić się także do ratowania naszej planety).

Śmieci - ilustracja

Dlaczego musimy produkować mniej śmieci? Liczbę wyrzucanych śmieci można chcieć zmniejszyć z różnych powodów, ale na pewno dwa są najważniejsze: ekonomiczny i ekologiczny. Ten pierwszy wiąże się z możliwością płacenia mniej za śmieci i rzadszego ich wynoszenia. Ten drugi, ekologiczny, też tak naprawdę jest ekonomiczny – mniej śmieci to po prostu lepszy świat dla nas wszystkich i mniej problemów, za które wcześniej czy później na pewno przyjdzie nam zapłacić.

Na temat tego, dlaczego musimy przestać śmiecić, produkować mniej plastiku i generalnie, zacząć się zachowywać jak przystoi na istotę rozumną, napisano tonę rzeczy. Bez dalszego wstępu przejdźmy więc do naszego tematu:

Wyrzucanie śmieci. Jak zmniejszyć liczbę własnych śmieci?

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe ma tutaj pole do dużej poprawy (produkujemy więcej niż 300 kilogramów sieci rocznie na głowę [dane GUS , 1]). Ale zakładam, że pewną bazę już masz, czyli na przykład segregujesz śmieci zgodnie z zaleceniami (pełna lista wskazówek jak segregować śmieci po zmianach – tutaj).

Co dalej?

1. Po pierwsze, przestań pić z plastikowych butelek

Mam nadzieję, że słodkich napojów nie pijesz już od dawna (bo zawierają cukier i kosztują zdecydowanie więcej, niż są warte). Pora zaprzyjaźnić się z kranówką. Ma mniej więcej tyle samo minerałów, co przeciętna woda źródlana. A, jeśli nie masz jakiś specjalnych zaleceń od lekarza oraz zdrowo się odżywiasz, tak naprawdę nie musisz uzupełniać żadnego z minerałów!

Więcej na ten temat tutaj: Kranówka – prosty sposób, by zaoszczędzić

Gdy przestałem pić wodę mineralną, byłem zaskoczony, jak spadła liczba moich śmieci. Praktycznie o połowę!

2. To, co możesz, oddawaj lub sprzedawaj

Można się zdziwić, jakie ceny osiągają na przykład stare książki. Warto to sobie sprawdzić, za nim coś się wyrzuci. Odzież można oddać do kontenera dla potrzebujących, praktycznie wszystko można spróbować przekazać dalej na różnych grupach, w tym mojej ulubionej: Uwaga! Śmieciarka jedzie.

To działa w dwie strony: pewne rzeczy, które wydawało ci się, że musisz kupować, możesz tam dostać zupełnie za darmo.

3. Jak zmniejszyć liczbę śmieci? Kompostuj

Pewnie nie każdy w mieście, ze względu na warunki mieszkaniowe, może sobie na to pozwolić. Ale na pewno można sobie pozwolić na małą hodowlę dżdżownic kalifornijskich, gdy ma się piwnicę. Po więcej szczegółów na temat tego, jak kompostować, odsyłam tutaj. W tym miejscu zauważę tylko, że zysk jest podwójny. 1) Redukujesz liczbę swoich śmieci, 2) zyskujesz nawóz do roślin.

4. Jak zmniejszyć liczbę odpadów? Oszczędzaj

Zasada 5R: odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj, segreguj, kompostuj.
Zasada 5R – podstawy zero waste

Używaj rzeczy, które masz, w oszczędny sposób. Od wyciskania tubki z pastą do zębów naprawdę do końca po łatanie spodni. Naprawdę wiele można zrobić, by produkować mniej śmieci. Parę pomysłów znajdziesz tutaj:

Zero Waste w twoim domu – 18 szybkich porad

A do tego oszczędzisz pieniądze! Które na pewno można przeznaczyć na bardziej wartościowe potrzeby.

Facebook

Dodaj komentarz