Zasada 5R wzięła się od angielskich słów: refuse, reduce, reuse, recycle, rot. Żyjąc z duchem zero waste, powinniśmy:
- refuse – odmawiać rzeczy, których nie potrzebujemy;
- reduce – redukować swoje potrzeby;
- reuse – wykorzystywać rzeczy wielokrotnie, naprawiać, itp.;
- recycle – segregować odpady;
- rot – kompostować, co się tylko da;
Polecam:
Zasada 5R – kto jest jej autorem?
Pierwszy raz zasada 5R pojawia się w książce: Bea Johnson, „Zero Waste Home”.
Bea Johnson to amerykańska blogerka (jej strona to zerowaste.com), która wzorowała się na wcześniejszych autorach i autorkach, ale to ona przede wszystkim spopularyzowała ideę zero waste w najnowocześniejszej jej odsłonie.
Jeśli jednak chcecie podążać wyznaczoną przez nią drogą, to książki nie kupujcie! Spokojnie, w myśl zasad 5R, można zadowolić się streszczeniem. „Zero Waste Home: The Ultimate Guide to Simplifying your Life by Reducing your Waste”, wydana w 2013 roku, to przewodnik po tym, jak prowadzić swoje gospodarstwo domowe tak, aby jak najbardziej ograniczyć zużycie zasobów.
To ona i jej następcy w dużej mierze stoją za udanymi kampaniami walki z plastikowymi jednorazowymi reklamówkami czy słomkami do napojów.
Na moim blogu ograniczenie swoich potrzeb ma podwójne znaczenie. Z jednej strony oszczędzasz planetę, z drugiej oszczędzasz swoje pieniądze. Kupując mniej, robiąc rzeczy samemu. Czy naprawiając lub wykorzystując rzeczy, które już ktoś wyrzucił. Podążając drogą wytyczoną przez zasadę 5R, oszczędzasz też naprawdę dużo pieniędzy.
Duma z ratowania planety to dodatkowy pozytywny efekt uboczny.
Oszczędzanie zasobów to też podstawa ruchu FIRE (Financial Independence, Retire Early):
- po pierwsze, tworzysz swój własny fundusz emerytalny. Im szybciej i im większy, tym lepiej;
- po drugie, jeśli będziesz żyć oszczędnie na wcześniejszej emeryturze, możesz na nią przejść jeszcze wcześniej. Bo mniej będziesz wtedy potrzebować pieniędzy na swoje utrzymanie.
Polecam: Co to jest ruch F.I.R.E.? Wyjaśnia Mr Money Mustache