Ile mogę oszczędzić? Odpowiedź znajdziesz, wypełniając ten prosty test

Facebook
Ile mogę oszczędzić - ilustracja. Osoba wrzucająca pieniądz do skarbonki

Jeśli dopiero chcesz zacząć oszczędzać lub lepiej zarządzać swoimi finansami i zadajesz sobie pytanie „ile mogę oszczędzić?”, z pomocą przyjdzie ten prosty test. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań, które znajdziesz w tekście poniżej.

Ile mogę oszczędzić? Szybka odpowiedź: przeciętny 20- czy 30-latek w krótkim okresie czasu może dojść do tego, że ograniczy swoje wydatki nawet o 50-80 proc.  Statystycznie z wiekiem nasze zdolności finansowe się nieco poprawiają, więc możesz spodziewać się nieco mniejszych zysków. Choć niekoniecznie, bo statystycznie, jeśli ja mam jedną nogę, a ty dwie, to każdy z nas ma ich po jeden i pół.

Oszczędzanie dobrze jest zacząć od rozpoznania swoich największych problemów finansowych, a następnie te tzw. kominy finansowe spróbować wyeliminować. Podobnie, jak mamy dziurawą łódź, to sprawdzamy, gdzie są przecieki i zaczynamy od tamowania tego największego.

Ile mogę oszczędzić? Krótki test dla początkujących

Weź więc kartkę papieru lub otwórz plik testowy i spisz odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czy wydajesz pieniądze na używki? Alkohol, marihuanę, papierosy, kawę, gry komputerowe, gry hazardowe, seks, ekscesywne zakupy, itp.
  2. Jaką masz dietę? Czy jesz np.: czerwone mięso, batoniki, czipsy? Jesz na mieście? Kupujesz słodkie napoje? Kanapki w pracy? Kawę na wynos?
  3. Ile wydajesz na mieszkanie? Czy masz jeszcze jakieś inne stały koszty? Jakie i ile? Czy w szczególności: masz dwa telefony, Netfliksa, Spotify, prenumeratę gazety, i tym podobne subskrypcje?
  4. Ile wydajesz na transport? Czy masz samochód? Czy jeździsz taksówkami, Uberem?

Jeśli masz wiele odpowiedzi „tak” i dużo”, to prawdopodobnie twoje osobiste finanse, przynajmniej z punktu widzenia oszczędzania, to prawdziwa tragedia. Nie martw się. Nie jesteś jednak w tym sam(a), a właściwie jesteś w większości.

Dobra wiadomość jest taka, że obszarów do szukania oszczędności jest po prostu bez liku! Więc jeśli twoja motywacja, to na przykład, spłata długu, jest bardzo duża szansa, że ci się może udać.

Ile mogę oszczędzić? Odpowiedzi, czyli absolutnie podstawowa wiedza o oszczędzaniu

  1. Wydatki z pierwszej grupy można praktycznie całkowicie wyeliminować.
  2. W zależności od obecnej diety na jedzeniu możesz oszczędzić nawet 80 proc. tego, co obecnie wydajesz. Poza tym będziesz zdrowsza(y).
  3. Rachunki można ograniczyć do minimum: mieszkanie plus niezbędne media (telewizora do nich nie zaliczamy).
  4. Jeździć możesz po prostu rowerem. Ile w ten sposób oszczędzisz, policzysz sobie tutaj: Rower vs. samochód.
https://krakowski-centus.pl/rower-vs-samochod/

UWAGA! Jeśli duża część twoich wydatków zawiera się w grupie pierwszej: możesz mieć problem z uzależnieniem. To jedna z najczęstszych przyczyn problemów finansowych: brak lub ograniczona kontrola nad korzystaniem z używki (którą może być też np. hazard czy zakupy).

Często też zaczyna się szukać oszczędności, gdy brakuje pieniędzy na ulubioną „rozrywkę”. To oczywiście błąd. Problemem jest w tym wypadku uzależnienie i od walki z tym problemem przede wszystkim powinno się zacząć. Oczywiście ekstremalnie oszczędny styl życia, w stylu żyjącego na odosobnieniu mnicha, to jedna z popularnych strategii wyzbywania się nałogu, więc te rzeczy mogą iść w parze.

Uzależnienie może być niemożliwe do przezwyciężenia bez fachowej pomocy. A uporanie się z nim jest dopiero punktem wyjścia, by planować swoje finanse.

Tutaj znajdziecie informacje, jak można zacząć walkę z uzależnieniem.

Od czego zacząć oszczędzanie? Jeśli potrzebujesz solidnego planu oszczędzania, poszukiwania radzę rozpocząć tutaj:

Tekst aktualizowany, pierwotna wersja z 2020 roku.

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments