Czajnik elektryczny ma swoje ukryte koszty. Angielscy naukowcy wyliczyli, że Brytyjczycy zużywają więcej prądu rocznie, gotując wodę w czajniku, niż korzystając z piekarnik i ta kwota robi wrażenie! A wcale tak być nie musi.
Skromny czajnik zużywa 6 procent z całej energii elektrycznej używanej w brytyjskich domach. Tom Baxter z Strathclyde University oszacował, że każda angielska rodzina mogłaby oszczędzić nawet 20 z 500 funtów rocznie wydanych na energię elektryczną. Wystarczy stosować jedną prostą zasadę! Jaką? Zawsze zagotowywać tyle wody, ile właśnie potrzebuje – podał „The Guardian”.
Warto wiedzieć: Gotowanie wody w czajniku to aż 6 procent twojego rachunku za prąd
Czajnik elektryczny – ile zużywa prądu, którego nie musiałby zużyć?
Według luźnych szacunków, gotowanie wody, której się w danej chwili nie potrzebuje, odpowiada za około 3 procent zużywanej energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Potem ta woda stygnie w czajniku.
Ile prądu zużywa się w kuchni?
Jak naukowcy to policzyli? Szacunki brytyjskiego rządu mówią, że w każdym domu 16 procent prądu zużywa się w kuchni. Badacze z uniwersytetu w Cardiff policzyli, że 1/3 z tej liczby zużywają czajniki elektryczne, po 1/4 – kuchenki i piekarniki, a 1/5 – mikrofalówki.
Ile możesz oszczędzić na niegotowaniu niepotrzebnej wody w czajniku elektrycznym? Jeśli płacisz 200 złotych miesięcznie rachunku za prąd, w skali roku będzie to 72 zł puszczone z parą wodną. Gdy przemnożymy x35, będzie to 2520 zł!
Aby nie gotować więcej, niż się potrzebuje, dobrym sposobem jest narysowanie kresek na miarce. Ole trzeba wody na jedną herbatę wody, ile na dwie, ile na trzy, itd…
Kupuj energooszczędny czajnik
Warto też zwracać uwagę przy zakupie na energooszczędność. Najtańszy czajnik może okazać się droższy od lepszego modelu, który potrzebuje mniej prądu do zagotowania tej samej ilości wody. Zielone oznaczenie A (skala od A do G) to najbardziej energooszczędny standard.
Sprawdź, ile prądu pobierają twoje urządzenia elektryczne (nawet, jeśli są wyłączone!)