Ta prosta zmiana w sposobie myślenia ułatwi ci oszczędzanie (policz całkowite koszty)

Facebook

Drobna różnica w cenie na pierwszy rzut oka może nie robić należytego wrażenia. Jednak jeśli chcesz oszczędzać, tak nie powinno być. Ta jedna, prosta zmiana w sposobie myślenia może znacznie ułatwić ci oszczędzanie.

Co trzeba zrobić? To proste! Staraj się myśleć w dłuższej perspektywie, czyli ile dany wybór będzie kosztował mnie przez całe życie.

Jeśli na danym zakupie oszczędzisz 1 zł dziennie, to nie wygląda to na duży zysk. Jeśli jednak przemnożysz to przez 365 dni w roku, wychodzi 365 zł rocznej oszczędności. Do (wcześniejszej) emerytury (plus minus 35 lat, jeśli zaczniesz oszczędzać od dzisiaj, będzie to 35 x 365 zł, czyli prawie 13 tys. zł.

Niech to będzie twoja podstawowa zasada oszczędzania: licz sobie roczny koszt zmiany i jeszcze przemnóż to przez 35 i ogólnie patrz na swoje wydatki w szerszej perspektywie czasowej.

Z naprawdę wielu rzeczy statystyczny konsument mógłby z dnia na dzień zrezygnować i jeszcze by na tym zyskał, także na przykład z punktu widzenia własnego zdrowia.

Przykładowo, jeśli kupujesz jedną Coca-Colę w puszce, co jest bardzo złym wyborem pod wieloma względami, wydajesz 3 złote na szklankę gazowanej wodę z cukrem i kofeiną. To finansowo jest tragiczny wybór, a jeszcze łatwiej to zobaczyć, gdy kwotę 3 zł przemnoży się przez dajmy na to 52 (tygodni w roku) i 35 (lat) . Daje to nam kwotę blisko 5500 zł.

Twoje potencjalne oszczędności nie pomniejszą sie o 2 złote.

Jak widać, mały wydatek faktycznie może zatopić duży statek”..

„Uważaj na małe wydatki. Niewielki dziura w burcie może zatopić wielki statek” – Benjamin Franklin, 23 cytaty, które skłaniają do myślenia.

Rozważ też przeczytanie:

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments