Dlaczego nasze koszty mnożymy razy 35? Złota zasada oszczędzania

Facebook

To proste! 12 jest miesięcy w roku, a 35 to tyle lat, ile przeciętnej osobie zostało do emerytury. Albo tyle, ile musi wziąć pod uwagę, tworząc realistyczny plan oszczędzania, aby tę emeryturę sobie zapewnić. To jest podstawowa zasada oszczędzania: mnóż koszty razy 35 i patrz na swoje wydatki w szerszej perspektywie czasowej.

Coca-Cola, Fanta i Sprite na półce w supermarkecie

Prześledźmy to na przykładzie: Jeśli kupujesz jedną Coca-Colę w puszce (na marginesie: to bardzo zły wybór), wydajesz 2 złote. Wydaje się to być bardzo niepozorna kwota. Ale tak nie jest! Twój prawdziwy koszt, to kwota, którą przeznaczysz na ten cel przez 35 lat.

Twoje potencjalne oszczędności nie pomniejszą sie o 2 złote. Jeśli będziesz kupować tę colę codziennie, to pomniejszą się o 2 PLN x 365 dni w roku x 35 lat. Daje to 25 550 PLN!!! Chyba każdy przyzna, że to duża kwota pieniędzy.

Dlatego też mówi się, że „mały wydatek zatopi duży statek”…

„Uważaj na małe wydatki. Niewielki dziura w burcie może zatopić wielki statek” – Benjamin Franklin, 23 cytaty, które skłaniają do myślenia.

Złota zasada oszczędzania: mnożymy koszty x35

Złota zasada oszczędzania: mnożymy koszty razy 35

Jeśli chcesz oszczędzać, musisz przyjąć tę perspektywę i często mnożyć razy 12, razy 365, czy przede wszystkim razy 35. Dlaczego?

  • Po pierwsze, to jest tak naprawdę twój rzeczywisty wydatek. Cena, którą widzisz na sklepowej półce, tylko zachowuje pozory.

  • Po drugie, świadomość tej kwoty (że jeśli kupujesz coś za 2 złote codziennie, to tak naprawdę wydajesz 25 tysięcy złotych w plus minus  życiowej perspektywie) sprawia, że łatwiej jest nam się powstrzymać od wydatków, które z pozoru wyglądają na drobne i bez znaczenia.


Polecam: Co to jest efekt kuli śniegowej i dlaczego jest to tak ważne w oszczędzaniu?


Bez planu nie masz co marzyć o tym, że będziesz się kiedyś móc przestać pracować od 9 do 5. I mieć możliwość zacząć robić coś, na co ma się naprawdę ochotę. A tak właśnie rozumiemy tutaj wcześniejszą emeryturę.

Czy 35 lat to dużo? Jak zaczniesz w wieku 20 lat, będzie to 55. rok życia. Gdy częścią twojego planu będzie dbanie o kondycję psychofizyczną, możesz być wtedy dalej w świetnej formie.

Jeśli uda ci się skrócić ten okres, bo na przykład nie tylko ekstremalnie oszczędzasz, ale też dużo zarabiasz, możesz stworzyć realistyczny plan przejścia na emeryturę nawet po 10 latach oszczędzania. Są ludzie, którzy to zrobili. Ale nie udało się to nikomu, kto nie brał pod uwagę szerszej perspektywy.

Facebook

Dodaj komentarz