Coca-Cola przyznała się do tego wstydliwego sekretu

Facebook

Coca-Cola produkuje rocznie 3 miliony ton plastiku – te dane zostały właśnie potwierdzone już oficjalnie. Ale to niejedyny powód, aby ten słodki napój omijać szerokim łukiem.

Zużyta puszka Coca-Coli na czarno-białym drzewie

Coca-Cola zdobyła popularność na początku lat tysiąc dziewięćsetnych, gdy jej sekretem była… zawartość kokainy[1]. Później środek ten, robiący wtedy karierę jako lek na wiele dolegliwości, okazał się mieć wiele skutków ubocznych. Coca-Cola wyeliminowała kokainę ze swojej receptury i dzisiaj sprzedaje się ją z dwoma „aktywnymi” składnikami – kofeiną i cukrem.

Coca-Cola – symbol XX wieku i szkodliwej diety wysokocukrowej

Reklama Co-Coli na olbrzymim telebimie w centrum miasta

Dla mnie jest to typowy przykład, który może zilustrować tezę, że wciąż dominujący, dwudziestowieczny styl życia, powinien być tam, gdzie jest jego miejsce. W szybko oddalającej się przeszłości.

Liczne badania dowodzą szkodliwości spożywania dużej ilości cukru[2]. Dietetycy alarmują, że za epidemię otyłości w dużej mierze odpowiada spożywanie słodkich napojów[3]. Prawdopodobnie w ogóle nie powinno się jej pić. Tymczasem niezmiennie Coca-Cola króluje na liście najpopularniejszych napojów[4].

Ciekawy fakt. Coca-Cola w małej puszcze zawiera około 7 łyżeczek cukru.To mniej więcej tyle, ile wynosi całkowite dzienne spożycie rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia[5]. Zaleca ona maksymalną dzienną dawkę curku w wysokości 5-10 łyżeczek.

Ile dokładnie plastiku produkuje Coca-Cola?

Kompania właśnie przyznała się, że produkuje 3 miliony ton plastiku rocznie [6]. Dokładnie 200 tysięcy butelek na minutę! Dane udało się pozyskać Ellen MacArthur, założycielki newplasticeconomy.org, która działa na rzecz redukcji zanieczyszczenia środowiska naturalnego plastikiem (#lessplastic).

Dla porównania:

Tony produkowanych rocznie odpadów plastikowych przez koncerny spożywcze – tabelka

Tony produkowanych ton odpadów plastikowych przez koncerny spożywcze - grafika

Co zawodzi? Edukacja? Ludzka natura? Jak rozwiązać ten problem? Czy powinno się podjąć kroki prawne w rodzaju na przykład akcyzy [6]? Na tzw. podatek cukrowy decyduje się coraz więcej krajów.

Ja patrzę tutaj z punktu widzenia ekstremalnego oszczędzania. Wniosek jest prosty:

Coca-Cola to kandydat na tytuł napoju XX wieku. Ale w XXI wieku powinniśmy o nim jak najszybciej zapomnieć.

Dlaczego nie powinnaś/nie powinieneś pić Coca-Coli? 3 ważne rzeczy

Z punktu widzenia filozofii ekstremalnego oszczędzania:

Są tańsze odpowiedniki. Zanim coś kupisz, zawsze zastanów się, czy nie można kupić podobnej rzeczy, tylko bez marży popularnej marki albo – o prostu zrobić to sam (#DIY) -> 9 najważniejszych zasad oszczędnych zakupów

Powinno się wyeliminować ze swojej diety słodzone napoje (#zdrowie). Jeśli jesteś osobą uzależnioną od cukru i kofeiny, warto ciąć straty i na przykład: a) kupić colę marki hipermarketowej albo b) słodzić kawę i mieszać ją z gazowaną mineralną. Ale najlepiej po prostu całkowicie wyeliminować z diety słodkie napoje -> reguła, że zdrowa dieta = tańsze jedzenie

Prosty przepis na tańszą Coca-Colę. Do bardzo mocnej czarnej kawy zaparzonej minimalną ilością wody dodaj dwie łyżeczki cukru (10g). Ostudź i wstaw do lodówki. Dodaj dwie kostki lodu i przed podaniem zalej mocno gazowaną wodą mineralną.

Coca-Cola produkuje miliony ton plastiku rocznie. Tymczasem w ogóle nie powinniśmy jej pić w pierwszym rzędzie!

Facebook

Dodaj komentarz