Jak zasnąć? Nie możesz spać? Oto prosty trik stosowany przez U.S. Army

Facebook

Ta prosta sztuczka opracowana przez amerykańskie wojsko pozwoli ci zasnąć w krócej niż minutę.

śpiący w kuckach żołnierz

Chroniczne problemy z bezsennością to zmora setek tysięcy Polaków, a ponad połowa z nas nie potrafi zasnąć w czasie krótszym niż 30 minut.

Możliwość szybkiego zaśnięcia w nie zawsze komfortowej sytuacji to problem, który często mają także żołnierze. Amerykańska armia opracowała specjalną metodę, która ma ułatwić żołnierzom zaśnięcie nawet w ekstremalnych warunkach, jak na przykład pole walki. Sprawdza się także jako metoda walki z bezsennością*. Oto ona:

Krok 1 – Najlepiej przed zaśnięciem wykonać jakąś formę rozciągania się (np. joga)

Badania dowodzą, że lepiej zasypia się, gdy jest się dobrze rozciągniętym. Oczywiście żołnierz często nie może sobie pozwolić na komfort rozłożenia maty i wykonania sobie rozluźniającej sesji jogi. Trik polega na tym, aby rozluźnić same mięśnie twarzy. Jest ich aż 43! A potem po kolei, jeśli to możliwe, rozluźnienie kolejnych części ciała. Jeśli próbujesz zasnąć w pozycji siedzącej, pomyśl o rozluźnieniu po kolei języka, szczęki, oczodołów, czoła…

Warto wiedzieć: Brak snu wprowadza w twoje życie niepokój i może być źródłem poważnych problemów psychicznych.

Oddychaj spokojnie, pamiętaj o stabilnym oparciu dla stóp i połóż luźno ręce na kolanach. Te same kroki można przeprowadzić na leżąco z jeszcze lepszym rezultatem! Jak leżysz, do relaksacji najlepiej jest położyć się na wznak na plecach.

Jak zasnąć? – Krok 2

Weź kilka głębokich oddechów i postaraj się opuścić ramiona bardzo nisko. Zacznij myśleć o rozluźnieniu mięśni rąk. Zacznij od jednej ręki, przejdź od rozluźniania barku aż do palców, a potem druga ręka.

Jak zasnąć? – Krok 3

Tę samą procedurę przeprowadź ze swoimi nogami. Od bioder aż po koniuszki palców u stóp. Ale powoli, stopniowo i bez ponaglania. Relaksacji nie da się przeprowadzić na szybko, to sprzeczne z jej naturą i celem.

Jak zasnąć? – Krok 4

Spróbuj (choćby na chwilę) przestać myśleć o czymś, co zdarzyło się 15 lat temu, albo o tym, co stresującego ma cię spotkać jutro.

Jeszcze jeden prosty trik: Gdy próbujesz zasnąć, staraj się powtarzać ten sam rytuał. Dzięki temu twoje ciało będzie wiedzieć, że szykujecie się do spania

Jeśli masz problem z tego typu oczyszczaniem głowy, spróbuj wyobrazić sobie jakiś relaksujący krajobraz, do którego po kolei dodajesz różnego rodzaju szczegóły. Coś w stylu małego, krystalicznie czystego strumienia, którego drobne krople spadają po skałach do oczka wodnego gdzieś po środku bajecznie pięknych gór…

Na próbę zamieszczam to wideo, które jego twórcy nazwali skromnie „najbardziej relaksującym filmem w historii”.

Zobacz najbardziej relaksujące wideo w historii:

Problemy z bezsennością – szybka rada, co robić

*Musisz jednak pamiętać, że długotrwałe problemy z bezsennością mogą być skutkiem poważnych zaburzeń zdrowotnych, a w szczególności psychicznych. Koniecznie skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem. W walce z bezsennością pomaga tez zdrowy styl życia: odpowiednia, zbilansowana dieta, brak nałogów, unikanie nadmiernego stresu i chodzenie spać o stałych porach. Badania naukowe dowodzą, że najlepszy okres do spania to 22-6 rano. Codziennie potrzebujesz od 6-8 godzin snu. Regeneracyjne cuda mogą też czynić krótkie drzemki, ale w ich przypadku staraj się nie przekraczać limitu 1,5 godziny na drzemkę .


Co ma to wspólnego z oszczędzaniem? Pamiętajmy o podstawowej zasadzie: twoje zdrowie jest najważniejsze, także z punktu widzenia ekstremalnego oszczędzania.

Czytaj więcej: Trening siłowy i co ma to wspólnego z oszczędzaniem


Masz swoje sposoby na zaśnięcie? Nie zapomnij podzielić się nimi w komentarzach.

Facebook

Dodaj komentarz