Ile mogę oszczędzić? Odpowiedź znajdziesz, wypełniając ten prosty test

Facebook
Ile mogę oszczędzić - ilustracja. Osoba wrzucająca pieniądz do skarbonki

Jeśli dopiero chcesz zacząć oszczędzać lub lepiej zarządzać swoimi finansami i zadajesz sobie pytanie „ile mogę oszczędzić?”, z pomocą przyjdzie ten prosty test. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań, które znajdziesz w tekście poniżej.

Ile mogę oszczędzić? Szybka odpowiedź: przeciętny 20- czy 30-latek w krótkim okresie czasu może dojść do tego, że ograniczy swoje wydatki nawet o 50-80 proc. 

Jak zacząć? Najpierw musisz rozpoznać swoje największe problemy (z punktu widzenia zarządzania swoimi funduszami). Czyli tzw. kominy finansowe.

Ile mogę oszczędzić? Test dla początkujących

Weź więc kartkę papieru lub otwórz plik testowy i spisz odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Czy wydajesz pieniądze na używki? Alkohol, marihuanę, papierosy, kawę, gry komputerowe, gry hazardowe, seks, ekscesywne zakupy, itp.
  2. Jaką masz dietę? Czy jesz np.: czerwone mięso, batoniki, czipsy? Jesz na mieście? Kupujesz słodkie napoje? Kanapki w pracy? Kawę na wynos?
  3. Ile wydajesz na mieszkanie? Czy masz jeszcze jakieś inne stały koszty? Jakie i ile? Czy w szczególności: masz dwa telefony, Netfliksa, Spotify, prenumeratę gazety, i tym podobne subskrypcje?
  4. Ile wydajesz na transport? Czy masz samochód? Czy jeździsz taksówkami, Uberem?

Jeśli masz wiele odpowiedzi „tak” i dużo”, prawdopodobnie twoje osobiste finanse to prawdziwa tragedia. Nie martw się. Nie jesteś jednak w tym sam(a)! A właściwie jesteś w większości.

To standardowa sytuacja wśród osób, które dopiero myślą o tym, by zacząć oszczędzać. A dobra wiadomość jest taka, że obszarów do szukania oszczędności jest po prostu bez liku! Więc jeśli twoja motywacja, to na przykład, spłata długu, jest bardzo duża szansa, że ci się uda.

Ile mogę oszczędzić? Odpowiedzi

  1. Wydatki z pierwszej grupy można praktycznie całkowicie wyeliminować.
  2. W zależności od obecnej diety na jedzeniu możesz oszczędzić nawet 80 proc. tego, co obecnie wydajesz. Poza tym będziesz zdrowsza(y).
  3. Rachunki można ograniczyć do minimum: mieszkanie plus niezbędne media (telewizora do nich nie zaliczamy).
  4. Jeździć możesz po prostu rowerem. Ile w ten sposób oszczędzisz, policzysz sobie tutaj: Rower vs. samochód.

UWAGA! Jeśli duża część twoich wydatków zawiera się w grupie pierwszej: możesz mieć problem z uzależnieniem. To jedna z najczęstszych przyczyn problemów finansowych: brak lub ograniczona kontrola nad korzystaniem z używki.

Często też zaczyna się szukać oszczędności, gdy brakuje pieniędzy na ulubioną „rozrywkę”. To oczywiście błąd. Problemem jest w tym wypadku uzależnienie, a brak pieniędzy często czynnikiem, który sprawia, że sytuacja nie wymknęła się jeszcze spod kontroli w sposób absolutnie tragiczny.

Uzależnienie może być niemożliwe do przezwyciężenia bez fachowej pomocy. A uporanie się z nim jest dopiero punktem wyjścia, by planować swoje finanse.


Od czego zacząć oszczędzanie? Jeśli po prostu szukasz paru pomysłów na szybko proponuję tę lekturę: Jak zarobić dodatkowe 1000 zł miesięcznie?

Jeśli potrzebujesz solidnego planu oszczędzania, poszukiwania radzę rozpocząć tutaj: Jak zacząć oszczędzać? Edycja 2021.

Facebook

Dodaj komentarz