Pyszne.pl – jakie są zarobki przy rozwożeniu jedzenia?

Facebook

Pyszne.pl to kolejny z graczy na rynku rozwożenia jedzenia, który ofertę pracy jako kurier zachwala elastycznością w doborze godzin pracy. Pyszne.pl ma też gwarantować pracę na świeżym powietrzu i dobre wynagrodzenie. Cóż, na pewno jest to praca na świeżym powietrzu (czy słońce, czy deszcz)! A jak jest z pozostałymi obietnicami? Postanowiłem to sprawdzić.

„Praca kuriera Pyszne.pl to przede wszystkim elastyczność w wyborze godzin pracy, praca na świeżym powietrzu i dobre wynagrodzenie. Oferujemy także ubezpieczenie oraz zespół wsparcia, aby Twoja praca była satysfakcjonująca i bezpieczna”

To treść ogłoszenia na stronie pyszne.pl

To już kolejny odcinek cyklu. Napisałem o zarobkach przy rozwożeniu jedzenia w Uber Eats, Glovo i Wolt. Komentarze pod tymi tekstami dowodzą (sprawdź np. opinie o Glovo), że w dużej mierze nie myliłem się w ocenie atrakcyjności tych ofert.

Wszędzie w tej branży bardziej realne są stawki bliżej godzinowej stawki minimalnej w Polsce, niż opowieści o tym, jaka to fajna alternatywa dla pracy od 9 do 5 w korpo po w ciężkim pocie czoła ukończonych studiach.

Minimalna stawka godzinowa 2021 wynosi w Polsce 18,3 zł brutto.

Kurier w pyszne.pl – ile można zarobić?

Jeśli chodzi o stawkę godzinową, to pyszne.pl oficjalnie na swojej stronie nie chwali się jej wysokością. To zły znak.

Na appjobscom.pl ktoś wpisał, że można w Warszawie zarobić 3200 zł tygodniowo. To kolejny zły znak. Prawdopodobnie działanie naganiacza. Z takimi działaniami ma się do czynienia w przypadku pośredników współpracujących z różnymi aplikacjami do rozwożenia jedzenia.

Najbardziej znany na świecie, Uber (Uber Eats), stał się głównym celem ataków różnych organizacji. Zarzucają tej firmie nie tylko brak poszanowania dla praw pracowników, ale nawet… współczesne niewolnictwo. Firma zaprzecza.

Wróćmy do pyszne.pl, którą spośród konkurencji wyróżnia polski rodowód marki (choć właściciel jest obecnie w 100 % zagraniczny). Pomyślcie realistycznie. 3200 tygodniowo to 12 tysięcy miesięcznie. Ponad połowa warszawiaków rzuciłaby dla takiej oferty swoją robotę w korpo.

Na gowork.pl ktoś napisał w kwietniu 2021, że pracuje za 26 zł brutto. To pewnie bliżej prawdy, ale w tamtym wątku jest tyle pozytywnych komentarzy, że… też zachowałbym daleko idącą rezerwę (co do ich autentyczności).

Inni piszą, że da się zarobić, ale tylko w zimie, gdy jest mniejsza konkurencja, bo mniej osób chce się przedzierać rowerem przez oblodzone zaspy. To już bardziej realistyczna opinia, z którą spotkałem się także w przypadku opinii o współpracy z innymi aplikacjami do zamawiania jedzenia (Uber Eats, Glovo, Wolt).

Z kolei użytkownik wykopu mówi o 15-16 zł realnie za godzinę jeżdżenia*. A ogłoszenie w sprawie pracy w Opolu z kwietnia 2021 zachwala, że może być „nawet 21,90 zł brutto za godzinę”. To już pewnie realistyczne regiony, jeśli chodzi o zarobki jako kurier dla pyszne.pl.

Jakie są zasady współpracy?

Pyszne.pl – wedle informacji na stronie – daje możliwość ustalenia stałego harmonogramu pracy lub elastycznego harmonogramu ustalanego co tydzień.

Według informacji na stronie otrzymuje się też wynagrodzenie za godzinę (niezależne od liczby ofert) i ma się płatne ubezpieczenie (najprawdopodobniej na zasadzie oskładkowanej umowy-zlecenia).

By aplikować, trzeba mieć 18 lat.

Trzeba wyrobić minimum 40 godzin miesięcznie, a wynagrodzenie wypłacane jest raz w miesiącu.

Można wypożyczyć rower/skuter z czegoś w rodzaju centrum dowodzenia, z którego też startuje się i w którym kończy się pracę. Stamtąd pobiera się także słynne torby, które firma wypożycza na zasadzie wpłaty kaucji.

Trzeba mieć oczywiście telefon plus pewnie powerbank, bo aplikacja drenuje baterię.

Pyszne.pl – praca jako kurier – opinie są różne

W rzeczywistości nie współpracuje się bezpośrednio z pyszne.pl, tylko z podwykonawcą, co – jak uczy historia – bywa okazją do nadużyć, od których firma-matka łatwo może się odciąć na zasadzie „nic nie widzieliśmy o działaniu naszego podwykonawcy”.

Tego i podobne historie pojawiają się na dalszych stronach wątku na gowork.pl.

*Z tego trzeba pewnie zapłacić za operację kolan, jeśli zamierzamy rozwozić jedzenie po 40 godzin tygodniowo dłużej niż przez parę miesięcy…


Masz doświadczenie we współpracy z pyszne.pl? Podziel się nim w komentarzach! Uwaga! W komentarzach mogą pojawiać się opinie udające prawdziwe. Musicie liczyć się też z tym, że ktoś może próbować wprowadzić sponsorowane treści reklamujące pracę kuriera w takich serwisach jak np. YouTube.

Facebook

Dodaj komentarz