Ile kosztuje bursztyn? Cena różni się w zależności od wielkości

Facebook

Ile kosztuje bursztyn? Cena bursztynu zależy od jego rozmiaru, koloru i struktury. Tutaj sprawdzisz aktualną cenę w skupie bursztynu w 2023 r.

Bursztyn, duma polskiego Bałtyku, to kamień, który wycenia się na kilogram. Ale cena za kilogram różni się w zależności od rozmiarów bursztynu. Za największe bryły (cięższe niż 200 gramów) można uzyskać cenę 20 tysięcy zł za kilogram. Małe bursztynki skupuje się w dużo mniejszych cenach – 200 do 300 zł za kilogram tzw. sieczki (kamyki poniżej 1 grama).

Cena bursztynu zależy zresztą nie tylko od jego rozmiaru. Także od jego koloru i struktury. Ważne jest między innymi to, czy nie jest popękany.

Ile kosztuje bursztyn z zatopionym owadem (bursztyn z inkluzją)? Taki bursztyn jest droższy, a jego cena może być różna w zależności od tego, jaki to owad i w jakim stanie się zachował.

Jeśli znalazła(e)ś mały bursztynek na plaży (tzw. drobnica), lepiej go raczej zachować na pamiątkę. Większe kamienie też być może warto zostawić, bo bursztyn wygląda na niezłą inwestycję. Jego cena rok do roku rośnie. W ostatnich latach ten wzrost odbywał się w tempie około 5-10 proc. rocznie.

Osoby, które chcą jednak sprzedać znaleziony bursztyn, mogą liczyć na następujące kwoty:

Ile kosztuje bursztyn bałtycki? Oto średnie notowania netto za kilogram

Aktualne (sierpień 2023 r.) ceny polskiego bursztynu wynoszą około:

  • bursztyn 2-5 gramów – 804-1073 zł za kg
  • bursztyn 5-10 gramów 1452-1676 zł za kg

Bursztyn – czy to dobra inwestycja?

Cena bursztynu z roku na rok rośnie ze względu na ograniczone zasoby surowca, który można znaleźć przede wszystkim w Bałtyku. Dodatkowo aż 90 proc. zasobów bursztynu znajduje się w obwodzie kaliningradzkim (Rosja).

Sytuacja na rynku bursztynu jest też taka, że z roku na rok rośnie popyt. Rynek obserwuje m.in. coraz większe zainteresowanie bursztynem w Chinach. To może sugerować, że jego cena z roku na rok będzie rosnąć.

Jak znaleźć bursztyn na plaży?

Na bałtyckiej plaży każdy ma szansę znaleźć bursztyn, choć nie jest to łatwe. Większych okazy należy szukać wczesnym rankiem w kupach gałęzi i wodorostów parę metrów od brzegu. Drobne bursztynki możesz znaleźć, przeszukując (np. patykiem) kupkę gałęzi i wodorostów wyrzuconą już na brzeg.


Polecam: Ile kosztuje złoto?

Facebook

Dodaj komentarz