Ile kosztuje bursztyn? Cena różni się w zależności od wielkości

Facebook

Ile kosztuje bursztyn? Bursztyn, duma polskiego Bałtyku, to kamień, który wycenia się na kilogram. Ale cena za kilogram różni się w zależności od rozmiarów bursztynu. Za największe bryły (cięższe niż 200 gramów) można uzyskać cenę 20 tysięcy zł za kilogram. Małe bursztynki skupuje się w dużo mniejszych cenach – 200 do 300 zł za kilogram tzw. sieczki (kamyki poniżej 1 grama).

Jeśli więc znalazła(e)ś mały bursztynek na plaży (tzw. drobnica), lepiej go raczej zachować na pamiątkę. Większe kamienie też, bo bursztyn wygląda na niezłą inwestycję…

Ile kosztuje bursztyn bałtycki (średnie notowania netto za kilogram)

Aktualne (styczeń 2022) ceny bursztynu, które w ostatnich latach rosną w tempie około 5-10 proc. rocznie, wynoszą około:

  • bursztyn 2-5 gramów – 820-1094 za kg
  • bursztyn 5-10 gramów 1481-1709 za kg

Cena bursztynu zależy nie tylko od jego rozmiaru. Także od jego koloru i struktury. Ważne jest między innymi to, czy nie jest popękany.

Ile kosztuje bursztyn z zatopionym owadem (bursztyn z inkluzją)

Taki bursztyn jest droższy, a jego cena może być różna w zależności od tego, jaki to owad i w jakim stanie się zachował.

Bursztyn – czy to dobra inwestycja?

Cena bursztynu z roku na rok rośnie ze względu na ograniczone zasoby surowca, który można znaleźć głównie w Bałtyku. 90 proc. zasobów bursztynu znajduje się w obwodzie kaliningradzkim (Rosja. Zasoby są ograniczone, a popyt rośnie. Z roku na rok rynek obserwuje coraz większe zainteresowanie bursztynem w Chinach. To sugeruje, że jego cena z roku na rok będzie rosnąć.

Jak znaleźć bursztyn na plaży?

Na bałtyckiej plaży każdy ma szansę znaleźć bursztyn, choć większych okazy należy szukać w kupach gałęzi i wodorostów parę metrów od brzegu. Drobne bursztynki możesz znaleźć, przeszukując patykiem taką kupkę gałęzi i wodorostów wyrzuconą na brzeg plaży.


Polecam: Ile kosztuje złoto?

Facebook

Dodaj komentarz