Są lepsze powody, by podarować sobie kino czy wyjście do restauracji, niż koronawirus

Facebook

Przypomnijmy może raz jeszcze z okazji koronawirusowych zakazów wychodzenia z domu: kino czy restauracja to wzorcowe przykłady aktywności, z których powinno się rezygnować jak najszybciej, gdy się jest 20- czy 30-latkiem, by móc cieszyć się wcześniejszą emeryturą, niezależnością finansową, czy po prostu większą sumą pieniędzy.

Kino - jaki to koszt? Ilustracja: kurtyna na ekranie z napisem "the end"

Dla wielu Polaków zamknięcie kin czy restauracji to wyjątkowe ograniczenie. Tymczasem zostawiamy w nich mnóstwo pieniędzy rok do roku. A dla ogromnej większości z nas (tej nie obrzydliwie bogatej) to tak naprawdę fatalna finansowa decyzja i drenaż domowego budżetu.

Kino – ile kosztuje nas wyjśćie do kina?

Ile naprawdę kosztuje wyjście do kina? Jeśli raz w miesiącu pójdziesz do kina, wydasz wprawdzie „tylko” około 30 zł. To daje jednak 360 zł rocznie. A jak duży to wydatek, tak naprawdę zobaczymy, gdy przemnożymy to x35 (czyli tyle, ile mniej więcej pozostaje nam do emerytury). Wtedy otrzymujemy kwotę 12 600 zł!

Starczyłoby na całkiem niezły samochód! Chociaż oczywiście większość z nas też nie powinna nim jeździć. Wyjaśniam to tutaj:

Rower vs. samochód. Krótkie i bezlitosne porównanie

Pomyślmy o tym jeszcze inaczej: to mniej więcej trzy ekstra pensje! Czyli o 3 miesiące wcześniejsza emerytura. Jeśli przez 35 lat będziesz odkładać tę kwotę, zamiast chodzić do kina, tyle właśnie pieniędzy uzbierasz.

Wystarczy obciąć jeszcze parę tego typu wydatków i robi się z tego kwota, która pozwoliłaby na wkład własny przy kredycie mieszkaniowym (mniejsza z tym, czy jest sens go brać). Znajdziesz 30 takich drobnych oszczędności miesięcznie i w perspektywie swojego zawodowego życia uzbierasz na kawalerkę w dużym polskim mieście!

Jedzenie na mieście kosztuje jeszcze więcej

Jak wyliczam tutaj, różnica między przygotowywaniem jedzenia w domu, a jedzeniem na mieście, to tak naprawdę kwota rzędu 70000 zł. Tyle zaoszczędzisz w porównaniu z jedzeniem w restauracji, przygotowując sama(emu) 4 z 5 obiadów do pracy w tygodniu we własnej kuchni (w 35-letniej perspektywie).

Jak już idziesz do restauracji:


Jesteś tu pierwszy raz i chcesz porady, jak zacząć oszczędzać? Polecam: Jak zacząć oszczędzać? Edycja 2020

Chcesz oszacować, ile możesz oszczędzić? Polecam ten prosty test, który zajmie ci zaledwie parę minut.

Facebook

Dodaj komentarz