Kranówka – czy kelner może odmówić podania wody z kranu (kranówki) w restauracji?

Facebook

Czy można poprosić o wodę z kranu (kranówkę) w restauracji? W wielu krajach nikt nie będzie ci robił z tym problemu i na pewno dostaniesz szklankę wody, jak o to poprosisz. W Polsce bywa różnie, ale jest jeden szczegół, na który możesz się powołać, jeśli osoba cię obsługująca nie chce się na to zgodzić.

Jeśli chcesz w ekstremalny sposób oszczędzić pieniądze, to lepiej w ogóle nie chodź do restauracji. Ogólnie zwykle wychodzi taniej, gdy robi się coś samemu. Warto jednak pamiętać, żeby ta oszczędność nie odbywała się kosztem lepszej okazji do zarobku.

Gdy już znajdujemy się w sytuacji, że jemy coś w restauracji, wtedy najłatwiej i najzdrowiej oszczędzić na napoju. Jeśli nie mamy ze sobą wody, a restauracja sama nam jej nie oferuje, można prosić o szklankę wody z kranu.

Kelner powinien ci podać wodę z kranu za darmo, jeśli ją sobie zażyczysz. Na zachodzie Europy to norma, w Polsce niekoniecznie. Jednak w każdym kraju Unii Europejskiej (więc też u nas) woda z kranu powinna spełniać normę zdatności do picia.

Polecam: Woda z kranu zamiast wody z butelki

Kranówka w restauracji do obiadu? Jakie są obowiązki osoby prowadzącej działalność gastronomiczną

W szczególności jest to wymóg dla lokali gastronomicznych.

Restaurator powinien mieć w lokalu kran z wodą zdatną do spożycia. Jej jakość musi też być regularnie kontrolowana. Taki jest po prostu wymóg Sanepidu.

Ile można zaoszczędzić, nie zamawiając napoju do obiadu w restauracji? Jeśli jesz na mieście raz w tygodniu i założymy, że średnio woda w restauracji kosztuje cię 5 zł, to będzie to 52×5 = 260 złotych rocznie, czyli 9100 PLN, gdy przemnożymy to x35 (tutaj tłumaczę, czemu mnożę razy 35)!

„Restaurator w ramach systemu jakości musi posiadać laboratoryjne badania wody cyklicznie monitorowanej, które potwierdzają jej przydatność do spożycia. Do badań woda pobierana jest z punktów ujęć znajdujących się w lokalu gastronomicznym” – przekazała w opinii dla „Gazety Wyborczej” Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

Co to oznacza? Argument restauratora, że „sanepid by nie pozwolił”, albo „u nas nie ma kranówki”, to zwykły blef. Wręcz przeciwnie! Sanepid nakłada obowiązek posiadania kranu z wodą zdatną do picia na terenie lokalu.

Co robić, gdy kelner jednak odmówi podania wody z kranu?

Jeśli jednak kelner upiera się, że nie może podać wody z kranu, radzę manifestacyjnie zmienić lokal. Albo, jeśli nie ma się oporów, można poprosić o dodatkową szklankę, iść do toalety i napełnić ją sobie do pełna 🙂

Jak to wygląda w praktyce? Poprosiłem o opinie w tej sprawie w grupie facebookowej Zero Waste bez spiny: Oto wybrane ciekawsze komentarze:

Pracowałam jako kelnerka i to zwykle nie jest złośliwość kelnerki, jeśli się nie zgodzi, tylko kierownictwa i szefostwa. Niestety realia są takie, że kierowniczka stojąca za barem (oczywiście mówię tu cały czas o miejscu, w którym ja pracowałam) nie wydałaby mi takiej wody dla gościa i raczej nie byłoby dyskusji” – pisze Martyna.

„Ja zawsze tak robię i tylko jeden raz mi odmówiono” – stwierdza Ania.

W Irlandii zawsze w restauracji podają dzbanek wody z kranówką, nie trzeba się upominać” – pisze Monika.

Tekst pierwotnie opublikowany w 2019 r.

Facebook
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zzz
zzz
4 lat temu

Mi odmowili. Spakowalem sie i wyszedlem

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu

Sama woda nie jest droga, trzeba napełnić dzbanki, schłodzić, podać, zebrać, umyć napełnić. Płacisz za pracę kelnerki. Jeśli bedzie podawała wszystkim darmową wodę, ona i restauracja pójdzie z torbami! Krew się burzy jak czytasz wypociny dzieciaka nie mającego pojęcia o ekonomi.