Zapasy żywności – Awaryjna lista żywności (plan minimum) dla prepersów (i nie tylko)

Facebook

Rozważasz zrobienie zapasów żywności i zastanawiasz się, co kupić? Tutaj znajdziesz info, jak zrobić zapasy żywności na wszelki wypadek.

Istnieje wiele przesłanek za tym, że warto zostać umiarkowanym prepersem, nawet jeśli nie wierzy się w realność jakiegoś postapokaliptycznego scenariusza 😉

Co to jest prepers? Osoba przygotowująca się na wypadek katastrofy, końca świata/cywilizacji, zagłady nuklearnej, apokalipsy zombie, często przekonany o jej nieuchronnym nadejściu.

Robienie zapasów może także zabezpieczyć np. przed spodziewaną zmianą cen

Jednym ze sposobów radzenia sobie także z bardziej przyziemnymi problemami, jak na przykład inflacją, jest robienie zapasów żywnościowych.

Jeśli ktoś na co dzień robi oszczędne zakupy metodą łowienia promocji (czyli np. jednego tygodnia kupuje dużo sera, drugiego masła, bo są tanie, itp.), robienie zapasów staje się po pewnym czasie zwykłym przyzwyczajeniem.

Zapasy żywności na wypadek katastrofy czy apokalipsy zombie – co kupić?

Niezależnie jednak od powodów, oto awaryjna rezerwa żywności, która wystarczy mniej więcej na 10 dni dla osoby, której zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2200 kalorii. Przygotował ją niemiecki Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof (BBK).

Co warto kupić na zapas (awaryjna lista zakupów)? Zapasy żywności dla jednej osoby na 10 dni (2200 kcal dziennie):

  • 3,5 kg zbóż, produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu i ryżu
  • 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów
  • 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach
  • 2,6 kg mleka i produktów mlecznych
  • 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku (świeże jajka mają trwałość kilka dni, proszek kilka lat)
  • 0,4 kg tłuszczu i olejów

Jest to oczywiście zalecenie dla tzw. zwykłej osoby (bez alergii czy innych problemów zdrowotnych) przy założeniu dostępu do lodówki z zamrażalnikiem. Warto pamiętać na przykład, że mniejsza osoba może potrzebować mniej kalorii dziennie.

Spodziewasz się przerw w dostawie prądu? Lepiej zrezygnuj z mrożonek. W przypadku poważnego zagrożenia możliwe są przerwy w dostawie prądu. Z tego powodu lepiej zrezygnować szczególnie z wszelkiego rodzaju mrożonek.

Uwaga! Nawet chwilowe rozmrożenie i ponowne zamrożenie produktu może prowadzić do groźnego zatrucia pokarmowego.

Zapasy żywności – Co ja polecam? Ryby w puszce, orzechy włoskie, fasola

Dla osoby jedzącej ryby dobrym wyborem mogą być ryby w puszce, szczególnie śledzie czy makrele w oleju (wysoka zawartość kwasów omega 3) – mogą przetrwać znacznie dłużej także poza lodówką.

Żywność w puszce ma też tę przewagę, że trudno się do niej dostać wszelkiego rodzaju zwierzętom.

Jeśli chodzi o orzechy, celowałbym w orzechy włoskie, także ze względu na wyższą zawartość kwasów omega 3.

Jeśli chodzi o warzywa w puszce – najlepszym wyborem będzie czerwona fasola ze względu na swoje wartości odżywcze, a także między innymi dużą zawartość białka (21 g na 100!). Wszelkiego rodzaju zboża są jak najbardziej OK. Ale warto mieć na nie pojemniki, do których nie są w stanie dostać się np. mole – beczka, słoiki, itp. Wegetarianin powinien starać mieć przy sobie zarówno warzywa strączków, jak i zboża, bo razem dobrze się uzupełniają jako źródła niezbędnych białek.

Chcesz się przygotowywać na wypadek wielkiego zagrożenia w rodzaju końca cywilizacji? Na pewno powinnaś/powinieneś rozważyć także oszczędzanie.

Tekst z 2020 roku, aktualizowany.

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments