Czy picie wody z kranu jest bezpieczne? Oto co musisz wiedzieć

Facebook

Czy można pić kranówkę? Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o wodzie z kranu (kranówce), zanim zdecydujesz się jej napić.

Czy picie wody z kranu jest bezpieczne? – Nie ma o czym dyskutować. Woda w kranie musi spełniać wymagania ministra zdrowia, czyli być zdatna do picia nawet bez przegotowania – nie ma wątpliwości dr Małgorzata Perchuć z Politechniki Warszawskiej, ekspertka w zakresie technologii uzdatniania wody do spożycia.

Woda z kranu musi lecieć taka, której można się napić. To są standardy Unii Europejskiej. Dodatkowo zgodnie z nowymi przepisami, kraje UE będą musiały poprawić dostęp do czystej wody dla wszystkich obywateli UE, zwłaszcza dla grup szczególnie wrażliwych, które nie mają do niej dostępu lub których dostęp jest ograniczony, między innymi poprzez instalowanie kranów lub pitników w miejscach publicznych.

Nowe przepisy unijne z 2021 roku uaktualniają normy jakości wody z kranu, ustalając maksymalne limity dla niektórych substancji zanieczyszczających, takich jak ołów i szkodliwe bakterie.

Woda z kranu w dużych miastach najlepsza!

Przepisy te ustalają również minimalne wymogi higieniczne dla materiałów mających kontakt z wodą pitną (takich jak rury lub krany, aby uniknąć zanieczyszczeń.

Jeśli wodę do twojego miejsca zamieszkania dostarczają wodociągi miejskie, to jest ona tak przygotowana, że nawet przejście przez tzw. stare rury jej nie zaszkodzi. Do tego jest regularnie i na różnych etapach badana.

Szczególnie wysokiej jakości wodą z kranu mogą się pochwalić duże polskie miasta: Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Łódź, Katowice i wiele innych.

Jedyny przypadek, gdy woda z kranu może być szkodliwa trująca, to awaria, o której powinien nas poinformować niezwłocznie zarządca budynku lub władze miasta.

Woda mineralna to jeden z tych obszarów, w których łatwo jest dużo oszczędzić

Co jeszcze w niej lepsze, woda z kranu jest bardzo tania (około jedna czwarta grosza za litr**). Więc jeśli wypijasz jedną butelkę 1,5-litrowej wody mineralnej dziennie, to rocznie tracisz około 530 złotych* w porównaniu z sytuacją, gdy pijesz wodę z kranu.

Ile naprawdę oszczędzisz, pijąc kranówkę (w porównaniu z piciem wody mineralnej)? Oto proste wyliczenie: pomnóżmy to 530 złotych rocznie razy 35 (#x35) i wychodzi 18 550 złotych. Całkiem niezła sumka z punktu widzenia polskiego przeciętnego emeryta!

Do tego, pijąc wodę z plastikowych butelek, zużywasz rocznie ponad 1,4 kilograma plastiku.

Czy kranówka zawiera minerały?

Jasne, woda mineralna zawiera minerały. Ale minerały ma też woda z kranu! W jej przypadku obowiązuje zasada, że twardsza woda jest lepsza. Twarda woda, to właśnie taka, która zawiera dużo wapnia i magnezu.

Badania tematu dowodzą, że zawartość magnezu w wodzie pitnej redukuje ryzyko zawału serca. Dlatego między innymi nie należy się bać kamienia z czajnika, przynajmniej ze zdrowotnego punktu widzenia***. To po prostu minerały zawarte w naszej wodzie.

Najważniejsze minerały z wody mineralnej, których często ma się niedobory w diecie, to magnez i wapń. Warto mieć świadomość, że trzeba sobie ich dostarczać, ale woda to oczywiście niejedyne ich źródło.

Gdzie jest magnez? Orzechy, kakao, kasza, otręby pszenne, płatki owsiane, groch, banany – czyli rzeczy, które i tak powinniście jeść.

Gdzie jest wapń? Oczywiście w produktach mlecznych, ale też (nawet więcej niż w mleku!) w fasoli, soi, rybach czy kapuście.

Jeśli jecie zdrowo (a na pewno powinniście!), to nie będziecie mieć problemów z niedoborem minerałów, eliminując wodę mineralną z diety.

Jak sprawić, by woda z kranu była gazowana?

Bąbelki można uzyskać samemu. Saturator, czyli urządzenie do gazowania wody, kosztuje kilkaset złotych. Ale, jak policzyliśmy wcześniej, amatorowi wody gazowanej takie urządzenie zwróci się w krócej niż rok, jeśli zamiast kupować, wodę gazowaną zrobi sobie sam.

*Przy założeniu, że jedna butelka kosztuje 1,5 złotego.


**Wyliczenie na podstawie średniej ceny wody w Polsce.
***Duża ilość kamienia w czajniku elektrycznym może nawet o 5-10 proc. zwiększyć zużycie przez niego energii elektrycznej.

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments