Feiyue – najtańsze (?) minimalistyczne buty – recenzja po paru miesiącach chodzenia

Facebook

Buty Feyiue mają tę zaletę, że mimo bardzo niskiej ceny są świetne zarówno do chodzenia na co dzień, jak i do treningu. A w pewnych kręgach minimalistyczne tenisówki Feyiue pozostają wręcz kultowe. Ja się nie dziwię, dla mnie też są! Tutaj prezentuję własną recenzję butów Feiyue na podstawie paru miesięcy użytkowania.

Jakie buty do chodzenia na co dzień są najlepsze z najtańszych? Opowieść o atutach Feiyue to też trochę opowieść o tym, jakie powinny być buty, w których ćwiczymy i chodzimy na co dzień. A także, jakie buty powinniśmy wybrać, jeśli szukamy takich, które są i bardzo tanie, i bardzo dobre.

Feiyue – najlepsze z najtańszych buty do ćwiczeń?

Tenisówki Feiyue to te buty, w których tradycyjnie ćwiczą mnisi z klasztoru Shaolin.

Jak pewnie byście obstawiali, z tej przyczyny powinny być stosunkowo drogie. Właśnie wręcz przeciwnie, cenowo wytrzymują porównanie z naszymi szmaciakami, na przykład z CCC.

Ich cena waha się, w zależności od dostawcy i rozmiaru, od 60 do 100 zł. Wraz z przesyłką, na przykład na AliExpress.

Są butami pierwszego wyboru dla słynących z przekraczania fizycznych granic ludzkich możliwości mistrzów kung fu z klasztoru Shaolin. Można im więc chyba nawet w ciemno wystawić pozytywną notę, jeśli chodzi o właściwości treningowe.

Daleko im do typowych butów do biegania z wyobrażeń przeciętnego bywalca siłowni. Ale mnisi w nich biegają i mają się dobrze.

Co więcej, ostatnio coraz szersze uznanie zdobywa bieganie w butach na płaskiej podeszwie. Czy w ogóle bieganie boso.

Im bardziej płaska, nieamortyzująca podeszwa, tym… lepiej?

Jak argumentuje się na podstawie kilku naukowych opracowań, używanie butów, które w różny sposób nas wspomagają, sprawia, że zanikają nam mięśnie stóp. Nasze ciało uznaje, że już ich nie potrzebujemy.

Stąd wziął się szał na 'barefoot shoes’ (ang. „bose buty”, po polsku używa się raczej drugiego określenia – buty minimalistyczne). Takie buty mają taką samą wysokość podeszwy z tyłu i z przodu czy szeroki przód. Feiyue pod wieloma względami spełniają te wymogi. Jak zresztą też… spełniają je najtańsze podróbki conversów, jakie dobrze znamy z bazarów czy marketów.

Jeśli nie Feiyue, to może zwykłe tenisówki z bazaru? Otóż właśnie, czemu nie

Feiyue (ale też w dużym mierze inne tenisówki na płaskiej, cienkiej podeszwie) jednak świetnie nadadzą się przede wszystkim do aktywności typu capoeira czy trening na siłowni, czy w parku. Są też super do chodzenia na co dzień (jeśli lubisz chodzić w tenisówkach). Co pozwala nie nosić ze sobą dodatkowego obuwia, jeśli przyjdzie nam ochota gdzieś po prostu poćwiczyć w plenerze.

Wbrew pozorom, świetnie się też w takich butach dźwiga na przykład ciężary. Jak sugeruje nap rzykład Kelly Starlett, autor jednej z najbardziej wpływowych książek fitnessowych na świecie w ostatnich latach (’Becoming a Supple Leopard’), to właśniew takich w butach prędzej powinniśmy chodzić na siłownię niż w tzw. adidasach, w których ludzie zwykle się na siłownię wybierają. Kelly zaleca, żeby chodzić i ćwiczyć w możliwie płaskich butach. – Twój but powinien być płaski – mówi. Starlett nie ma też wątpliwości, że powinniśmy starać się być boso częściej, niż jesteśmy.

Feiyue spopularyzował Ido Portal

Nic dziwnego, że Feiyue są teraz wymieniane jako przykład minimalistycznego buta, który nie tylko spełnia dużo warunków, jakie powinien spełniać idealny but do chodzenia i ćwiczeń na co dzień. Mają cienką, płaską, bardzo elastyczną podeszwę, a do tego dostosowują się do kształtu stopy. A to sprawia, że masz w nich wrażenie (trochę), jakbyś chodził(a) boso. I to właśnie też dlatego na Feiyue panuje (w pewnych niszowych kręgach) szalona moda. Rozpoczął ją przede wszystkim przez fitnessowego guru Ido Portala, który sam często chodzi w tych butach i w nich ćwiczy:

https://youtu.be/TN1VyrDhKyw?t=12

Jest to więc rzadki przykład buta taniego i modnego.

Minusy butów Feiyue? Dosyć szybko, jeśli używane intensywnie, się zużywają. Moja para po paru miesiącach ma dosyć startą podeszwę. Za miesiąc czy dwa pewnie będę musiał się z nimi pożegnać.

Edit po pół roku (listopad 2020): Jednak nie musiałem się żegnać. Dają radę dalej. Chociaż szybko pojawiły się ubytki, to nie postępują

Następnym razem zamówię więc z Chin od razu dwie albo trzy pary.

Rozmiarówka: ja zwykle noszę coś pomiędzy 43-44 (moja stopa mierzy 28,5 cm). W przypadku Feiyue pasują na mnie buty rozmiaru 44 (27 cm).


Polecił(a)byś inne buty jako najlepsze z najtańszych do chodzenia na co dzień i treningu? Podziel się swoim wyborem w komentarzach…

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments