Ile kosztuje złoto? Aktualna cena złota

Facebook

Ile kosztuje złoto? Cena złota przez cały rok 2019 znajdowała się w przedziałach 1250 do blisko 1600 dolarów za uncję. W okolicach maja zapanowała „gorączka złota”, która wywindowała cenę. Od maja do sierpnia cena wzrosła o 25 proc.! Ale później spadła, by ustabilizować się na poziomie trochę między 1450-1500 dolarów za uncję.

Ile kosztuje złoto? Ilustracja: Sztabki złota
Źródło: pexels.com
.

Dalej oznacza to, że osoby, które kupiły złoto na początku 2019 roku, mogły liczyć na około 15 proc. zysku w skali 12 miesięcy.

Z kolei w 2020 roku złoto szło od około 1530 dolarów za uncję do aż 1700 dolarów 7 marca! Ale w ostatnich dniach spadło – do poziomu około 1550 dolarów 13 marca przed godz. 17.

Ile gramów to 1 uncja złota?

Ceny złota podaje się zwykle w dolarach za uncję. Chodzi o uncje trojańskie (oz). Jedna uncja to w przybliżeniu waży 31,1 grama (tutaj przeliczysz uncje na gramy -> kalkulator).

Jak przeliczyć cenę złota na złotówki za gram? Jeśli masz cenę złota za uncję w dolarach, i chcesz ją przeliczyć „na oko” za gram w złotówkach, dzielisz razy 30 i mnożysz razy 4. Oto przykład: Jeśli złoto jest w cenie 1500 dolarów za uncję, a 1 dolar kosztuje 4 złote, to za 1 gram zapłacimy 200 złotych. Im tańszy jest dolar, i im tańsze złoto, cena za 1 gram złota będzie zbliżać się do 150 złotego.

Ile kosztuje złoto? Aktualna cena złota (dolary za uncję):


Złoto złotu nierówne – co znaczy próba złota

Cenę złota podaje się dla złota próby 999 (24 karaty), czyli czystego złota. Próba 999 oznacza, że jest to 99,9 proc. czystego złota. Próba 585 (24 karatów) oznacza, że mamy do czynienia z 58,5 proc. czystego złota. Takie złoto będzie stosunkowo tańsze. Próba 333 to 8 karatów i będzie oczywiście jeszcze tańsza.

Gdzie kupić złoto?

Złoto pod inwestycję (sztabki) najlepiej kupić w renomowanym sklepie, jak na przykład mennica polska, która między innymi produkuje się monety na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Przed zakupem warto sprawdzić, ile cena uncji w danym sklepie odbiega od obecnego kursu.

Możemy też kupić złoto tak, aby było dla nas przechowywane w Londynie. Taką usługę oferuje bullionvault.

Dla prawdziwych prepersów (osób przygotowujących się na ewentualną apokalipsę) ciekawym rozwiązaniem jest posiadanie części złota przy sobie, zakopanie części w ziemi i trzymanie jeszcze jednej części w Londynie. Jesteśmy wtedy zabezpieczeni nie tylko na światowy krach, ale też na, bardziej prawdopodobny, lokalny, polski kryzys.

Jeśli jesteśmy w sytuacji, że kupujemy złoty przedmiot z mniej pewnego źródła, warto znać te kilka prostych, domowych sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe.

Dlaczego inwestuje się w złoto?

Jeśli kupuje się złoto, to raczej nie z nadzieją na krótkoterminowy zysk, tylko po to, aby zabezpieczyć oszczędności na lata. Jak mówi przysłowie, za uncję złota zawsze kupi się dobry garnitur. Takiej pewności nie dają na pewno ani oszczędności pieniężne, ani obligacje, ani akcje. Nie straszne są złotu hiperinflacja, dewaluacja waluty, pożary, wojny czy upadki imperiów.

Poza tym złoto ma dwa bardzo poważne dodatkowe atuty:
1) jest drogie, więc nie trzeba się nadźwigać, by przenieść z miejsca na miejsce nawet cały swój majątek. Czego nie można na przykład powiedzieć o kilkadziesiąt razy tańszym srebrze;
2) Jest metalem i świetnie nadaje się do zakopania w ziemi. W ten sposób przetrwa do końca świata i jeden dzień dłużej. Wystarczy zaznaczyć, że topi się dopiero w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza! A za wykopaną uncję zawsze można skroić sobie dobry garnitur…

Złoto a giełda – w co się bardziej opłaca inwestować?

Porównanie wzrostu ceny złota, srebra i indeksu amerykańskiej giełdy. Kolor żółty – złot, granatowy – Dow Jones, czerwony – S&P 500, szary – srebro. Źródło: longtermtrends.net.

Od czasów, gdy zniesiono wymienialność dolara na złoto (1971)[1], czyli praktycznego uwolnienia cen złota, biorąc pod uwagę wzrost ceny, złoto radziło sobie lepiej niż amerykańska giełda. A szczególnie poszło w górę w trakcie kryzysu finansowego po 2007 roku. Dopiero niedawno amerykańskiej giełdzie udało się „zakopać” część powstałej po kryzysie różnicy w cenach, ale bessa na Wall Street w ostatnim tygodniu z powrotem daje „przewagę” złotu.

Facebook

Dodaj komentarz