Ile kosztuje złoto? Cena złota przez cały rok 2019 znajdowała się w przedziałach 1250 do blisko 1600 dolarów za uncję. Potem wystrzeliła w górę. Z perspektywy czasu możemy stwierdzić, że wtedy na pewno był czas by kupować. A jaka jest aktualna cena złota? I co trzeba wiedzieć, kupując złoto pod inwestycję? Tutaj znajdziesz podstawowe informacje.
Jaka jest aktualna cena złota? Prawdziwa „gorączka złota” zapanowała od początku pandemii. Od marca 2020 roku cena złota nie spadła poniżej 1600 dolarów za uncję. Od lipca 2020 rzadko spada poniżej 1800 dolarów za uncję.

Źródło: pexels.com
.Trzeba jednak pamiętać, że to cena na światowych rynkach. Jeśli chcemy kupić uncję złota fizycznie, w styczniu 2021 w Warszawie musimy wydać około 7700 zł za jedną uncję. A w szczytowym okresie, w sierpniu 2020 roku cena dochodziła już do ok. 9000 zł za uncję.
Ile gramów to 1 uncja złota?
Ceny złota podaje się zwykle w dolarach za uncję. Chodzi o uncje trojańskie (oz). Jedna uncja to w przybliżeniu waży 31,1 grama (tutaj przeliczysz uncje na gramy -> kalkulator).
Jak przeliczyć cenę złota na złotówki za gram? Jeśli masz cenę złota za uncję w dolarach, i chcesz ją przeliczyć „na oko” za gram w złotówkach, dzielisz razy 30 i mnożysz razy 4. Oto przykład: Jeśli złoto jest w cenie 1500 dolarów za uncję, a 1 dolar kosztuje 4 złote, to za 1 gram zapłacimy 200 złotych. Im tańszy jest dolar, i im tańsze złoto, ty bardziej cena za 1 gram złota będzie zbliżać się do 150 złotego.
Ile kosztuje złoto? Aktualna cena złota (dolary za uncję) [WYKRES NA ŻYWO]:
Złoto złotu nierówne – co znaczy próba złota?
Cenę złota podaje się dla złota próby 999 (24 karaty), czyli czystego złota. Próba 999 oznacza, że jest to 99,9 proc. czystego złota. Próba 585 (24 karatów) oznacza, że mamy do czynienia z 58,5 proc. czystego złota. Takie złoto będzie stosunkowo tańsze. Próba 333 to 8 karatów i będzie oczywiście jeszcze tańsza.
Czytaj więcej:
Gdzie można złoto?
Złoto pod inwestycję (sztabki) najlepiej kupić w renomowanym sklepie, jak na przykład mennica polska, która między innymi produkuje się monety na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Przed zakupem warto sprawdzić, ile cena uncji w danym sklepie odbiega od obecnego kursu. A także porównać ceny w różnych punktach. W ten sposób można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych na uncji.
Możemy też kupić złoto tak, aby było dla nas przechowywane w Londynie. Taką usługę oferuje np. bullionvault.
Dla prawdziwych prepersów (osób przygotowujących się na ewentualną apokalipsę) ciekawym rozwiązaniem jest posiadanie części złota przy sobie, zakopanie części w ziemi i trzymanie jeszcze jednej porcji w Londynie. Jesteśmy wtedy zabezpieczeni nie tylko na światowy krach, ale też na, bardziej prawdopodobny, lokalny, polski kryzys.
Jeśli jesteśmy w sytuacji, że kupujemy złoty przedmiot z mniej pewnego źródła, warto znać te kilka prostych, domowych sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe.
Dlaczego inwestuje się w złoto? Tzw. złoto pod inwestycję
Obiegowa opinia mówi, że jeśli kupuje się złoto, to raczej nie z nadzieją na krótkoterminowy zysk, tylko po to, aby zabezpieczyć oszczędności na lata.
Jak mówi przysłowie: za uncję złota zawsze kupi się dobry garnitur.
Złoto, jeśli mamy je fizycznie, to nam nie wyparuje. Takiej pewności nie dają na pewno ani oszczędności pieniężne, ani obligacje, ani akcje. Wszystkie te sposoby na oszczędzanie są wrażliwe na katastrofy na rynkach finansowych. Nie straszne są złotu hiperinflacja, dewaluacja waluty, pożary, wojny czy upadki imperiów.
Poza tym złoto ma dwa bardzo poważne dodatkowe atuty:
1) Jest drogie, więc nie trzeba się nadźwigać, by przenieść z miejsca na miejsce nawet cały swój majątek. Czego nie można na przykład powiedzieć o kilkadziesiąt razy tańszym srebrze;
2) Jest metalem i świetnie nadaje się do zakopania w ziemi. W ten sposób przetrwa do końca świata i jeden dzień dłużej. Wystarczy zaznaczyć, że złoto topi się dopiero w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza!
Złoto a giełda – w co się bardziej opłaca inwestować?

Porównanie wzrostu ceny złota, srebra i indeksu amerykańskiej giełdy. Kolor żółty – złoto, granatowy – Dow Jones, czerwony – S&P 500, szary – srebro. Źródło: longtermtrends.net.
Od czasów, gdy zniesiono wymienialność dolara na złoto (1971)], czyli praktycznego uwolnienia ceny złota, do końca 2019 roku złoto radziło sobie lepiej niż amerykańska giełda. To znaczy, że jeśli ktoś kupił złoto w 1971, zamiast zainwestować na giełdzie, i zakopał je w ziemi, wyszedł na tym lepiej (do grudnia 2019), niż ktoś, kto inwestował na Wall Street. Chociaż były momenty, gdy przewagę nad złotem zyskiwał indeks Dow Jones.
Złoto szczególnie poszło w górę w trakcie kryzysu finansowego po 2007 roku. Dopiero niedawno amerykańskiej giełdzie udało się „zakopać” część powstałej po kryzysie różnicy w cenach. A pocovidowa (ale zdaniem wielu ekspertów sztuczna) hossa sprawiła, że SP500 (stan na październik 2021) „wyprzedził” w tym wyścigu złoto.
Jaki z tego można wyciągnąć wniosek? Jeśli nie wiesz jak inwestować, lub nie chcesz zawracać sobie tym głowy na co dzień, inwestuj w złoto.
Czytaj więcej: