Jak rozpoznać prawdziwe złoto? Oto skuteczne metody

Facebook

Jak rozpoznać, czy to prawdziwe złoto? W tym miejscu znajdziecie podstawowe informacje na temat, jak rozpoznać prawdziwe złoto.

Prawdziwe złoto - sztabki złota 100 g

Nie wszystko złoto, co się świeci – to stara prawda. Niestety nie wystarcza, aby mieć pewność, czy mamy do czynienia z prawdziwym złotem. Nawet jednak domowymi sposobami dostępnymi dla każdego, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy coś jest wykonane ze złota, czy też nie. Oto one (i parę mniej domowych):

1. Sprawdź próbę

Próba powinna być wygrawerowana na biżuterii. Najczęściej spotykane próby złota to: 999, 750 czy 585.

Co oznacza, że złoto ma próbę, na przykład 585? 999 znaczy, że to 99,9 proc. złota, 585, że to 58,5 proc. złota, 333, że 33,3 proc. złota, itd..

Oczywiście nie jest prawdą, że zawsze „jak ma próbę. to jest to prawdziwe złoto”. Próbę można podrobić. Uwaga! Czasem stara biżuteria może też nie mieć próby.

Oprócz prób, czystość złota mierzy się w karatach: 24 karaty oznaczają próbę 1000, 14 karatów – próbę 585, a 8 – próbę 333.

Próby złota. Oto lista polskich stempli z wyjaśnieniem, co oznaczają:

Tabela cech polskich obowiązujących od 2012 roku. Źródło: http://bip.gum.gov.pl

2. Sprawdź magnesem

To dosyć skuteczna metoda, bo złoto w przeciwieństwie do metali, z których wykonuje się podróbki, złoto nie ma właściwości magnetycznych. Co to oznacza? Nie powinno w ogóle reagować na magnes. Tak samo srebro.

Tombak, czyli tzw. złoto głupców, to stop cynku i miedzi. Na pewno zareaguje na magnes.

Szczere, 24-karatowe złoto NA PEWNO nie reaguje na magnes.

Biżuteria zwykle wykonana jest ze stopu złota z metalem, który też nie reaguje na magnes (jest diamangetykiem). Tak więc złoty pierścionek, złote kolczyki czy złoty łańcuszek też nie powinny zareagować na magnes.

Z metali, które można spotkać w przypadku biżuterii, a które reagują na magnes, jest platyna.

Część złotej biżuterii może reagować na magnes, np. zapięcie łańcuszka, co nie znaczy, że reszta nie jest wykonana ze złota.

Prawdziwe złoto: 1) nie reaguje na magnes, 2) nie rdzewieje i 3) nie unosi się na powierzchni wody.

3. Prawdziwe złoto się nie przebarwia

Złoto nie powinno wytracać swojego charakterystycznego, złotego koloru. Dlatego, gdy występują przebarwienia, albo wygląda, jakby warstwa złota się ścierała, mamy do czynienia co najwyżej z rzeczą pozłacaną.

Szczególnie na krawędziach mogą być przebarwienia czy jakby cienie, które sprawiają wrażenie, jakby rzecz była długo noszona. To świadczy o tym, że nie mamy do czynienia ze złotem. A nie o tym, że rzecz jest stara. To znaczy: może jest stara, ale na pewno nie złota.

Spróbuj pod szkłem powiększającym, czy widać na złotej powierzchni kropki innego koloru. Świadczy to o tym, że pod spodem jest inny metal i mamy do czynienia najwyżej z pozłacanym przedmiotem.

Jeśli twoja skóra zabarwia się na zielono albo czarno w trakcie noszenia biżuterii, nie masz do czynienia ze złotem, tylko podróbką.

Gdy potrzesz pierścionkiem o ceramikę i pozostawi on na niej czarny ślad, to nie jest to złoto.

4. Możesz wykonać próbę Archimedesa

To bardziej skomplikowane, bo musisz mieć naczynie, którego znasz objętość. Dobry w tym celu będzie kuchenny kubek z miarką, która pokazuje objętość w cm3.

Jak to zrobić? Umieszczasz zważoną wcześniej rzecz w wodzie i liczysz, ile wyparła wody. Masę przedmiotu w gramach dzielisz przez wynik (ile wyparł wody, otrzymany w centymetrach sześciennych). Uzyskana liczba powinna być zbliżona do 19,3 g/cm3 w przypadku złota i 10,5 g/cm3 w przypadku srebra.

5. Sprawdź złoto za pomocą telefonu lub elektronicznego testera

Są aplikacje na telefon, które pozwalają ocenić na podstawie dźwięków uderzających o siebie monet, czy są wykonane ze złota. Ale są płatne w wersjach, które nadają się do ich używania. Przykład? Bullion Test Free.

Można też kupić elektroniczny tester do złota. Ale jest to wydatek rzędu 1500-2500 zł.

6. Poznaj aktualne ceny złota

Jakkolwiek byłaby brzydka, biżuteria z prawdziwego kruszcu nie powinna być tańsza niż cena za sam użyty surowiec!

Wszelkiego rodzaju super okazja powinna być podejrzana. Ludzie nie są głupi! Nie będą próbowali sprzedać przedmiotu ze złota na ulicy po cenie niższej niż w lombardzie za rogiem.

Nie znaczy to, że „solidna” cena wyklucza oszustwo. Oszust może chcieć uśpić czujność ofiary przez stworzenie właśnie takiej solidnej, może tylko odrobinę korzystniejszej od innych oferty.

Aktualne ceny złota (skupu) w Polsce możesz sprawdzić na skup.zlota.pl. Tam też możesz sprawdzić ceny najpopularniejszych złotych monet.

7. Próba kwasowa

Złoto polane odrobiną kwasu azotowego (kropelka) zrobi się mleczne. Jeśli przebarwienie będzie miało zielony odcień, nie mamy do czynienia z prawdziwym złotem. Uwaga! Nawet opary kwasu azotowego są toksyczne i szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. W kontakcie ze skórą wywołuje martwicę i zwęglenie.

Nie jesteś chemikiem amatorem i/lub nie masz dostępu do kwasu azotowego? Na podobnej zasadzie działają ciecze probiercze.

Łagodniejszą formę tego testu możemy wykonać octem. Jeśli metal zmieni kolor, gdy oblejemy go octem, to na pewno nie jest złoto.

8. Fałszywe złoto – Jak najlepiej zabezpieczyć się przed oszustwem?

Jak mieć pewność, że złoto jest prawdziwe? Kupując u dyplomowanego jubilera czy numizmatyka z dobrą renomą, który wyda ci odpowiednie zaświadczenie. Podpisze się i przybije pieczątkę. Do jubilera można też przynieść rzecz z prośbą o wycenę.


Źródła: sbcgold.com, wikihow.com.

Facebook

Dodaj komentarz