Jak rozpoznać, czy złoto jest prawdziwe? W tym miejscu znajdziecie podstawowe informacje na temat, jak rozpoznać prawdziwe złoto.
Nie wszystko złoto, co się świeci – to stara prawda. Niestety ta wiedza nie wystarcza, aby mieć pewność, czy mamy do czynienia z prawdziwym złotem. Nawet jednak domowymi sposobami można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy coś jest wykonane ze złota, czy też nie. Oto one kilka sposobów:
1. Sprawdź próbę
Na biżuterii próba złota powinna być wygrawerowana. Najczęściej spotykane próby złota to: 999, 750 czy 585.
Co oznaczają te cyfry? 999 oznacza, że to 99,9 proc. złota, 585, że to 58,5 proc. złota, 333, że 33,3 proc. złota, itd..
Oczywiście nie jest prawdą, że zawsze, jak coś ma wygrawerowaną próbę. to jest to prawdziwe złoto, bo próbę też można oczywiście podrobić. Brak próby też nie oznacza, że coś nie jest ze złota, a szczególnie stara biżuteria może nie mieć próby.
Oprócz prób czystość złota mierzy się w karatach. 24 karaty oznaczają próbę 1000, 14 karatów – próbę 585, a 8 – próbę 333.
Próby złota. Lista polskich stempli z wyjaśnieniem, co oznaczają
2. Sprawdź magnesem
To dosyć skuteczna metoda, bo złoto w przeciwieństwie do metali, z których wykonuje się podróbki, nie ma właściwości magnetycznych. Co to oznacza? Nie powinno w ogóle reagować na magnes. Tak samo srebro.
Tymczasem tombak, czyli tzw. złoto głupców, to stop cynku i miedzi. Na pewno zareaguje na magnes.
Szczere, 24-karatowe złoto NA PEWNO nie reaguje na magnes.
Biżuteria zwykle wykonana jest ze stopu złota z metalem, który też nie reaguje na magnes (jest diamangetykiem). Tak więc złoty pierścionek, złote kolczyki czy złoty łańcuszek też nie powinny zareagować na magnes.
Metal, który można spotkać w przypadku biżuterii, i który też jest bardzo cenny, a reaguje na magnes, to platyna.
Część złotej biżuterii może reagować na magnes, np. zapięcie łańcuszka, co nie znaczy, że reszta nie jest wykonana ze złota.
Prawdziwe złoto nie tylko nie reaguje na magnes, ale też nie rdzewieje i nie unosi się na powierzchni wody.
3. Prawdziwe złoto się nie przebarwia
Złoto nie powinno wytracać swojego charakterystycznego, złotego koloru. Dlatego, gdy występują przebarwienia, albo wygląda, jakby warstwa złota się ścierała, mamy do czynienia co najwyżej z rzeczą pozłacaną.
W przypadku podróbek szczególnie na krawędziach mogą występować przebarwienia czy jakby cienie, które sprawiają wrażenie, jakby rzecz była długo noszona. To świadczy o tym, że nie mamy do czynienia ze złotem, a nie o tym, że rzecz jest stara. To znaczy: może być stara, ale na pewno nie ze złota.
- Spróbuj pod szkłem powiększającym, czy widać na złotej powierzchni kropki innego koloru. Świadczy to o tym, że pod spodem jest inny metal i mamy do czynienia najwyżej z pozłacanym przedmiotem.
- Jeśli twoja skóra zabarwia się na zielono albo czarno w trakcie noszenia biżuterii, nie masz do czynienia ze złotem, tylko podróbką.
- Gdy potrzesz pierścionkiem o ceramikę i pozostawi on na niej czarny ślad, to nie jest to złoto.
4. Możesz wykonać próbę Archimedesa
To bardziej skomplikowane, bo musisz mieć naczynie, którego znasz objętość. Dobry w tym celu będzie kuchenny kubek z miarką, która pokazuje objętość w cm3.
Jak wykonać próbę Archimedesa? Umieszczasz zważoną wcześniej rzecz w wodzie i liczysz, ile wyparła wody. Następnie masę przedmiotu w gramach dzielisz przez wynik (czyli ile wyparł wody w centymetrach sześciennych). Uzyskana liczba powinna być zbliżona do 19,3 g/cm3 w przypadku złota i 10,5 g/cm3 w przypadku srebra.
5. Sprawdź złoto za pomocą telefonu lub elektronicznego testera
Są aplikacje na telefon, które pozwalają ocenić na podstawie dźwięków uderzających o siebie monet, czy są one wykonane ze złota. Ale są płatne w wersjach, które nadają się do ich używania. Przykład? Bullion Test Free.
Można też kupić elektroniczny tester do złota. Ale jest to już też oczywiście wydatek.
6. Poznaj aktualne ceny złota
Biżuteria z prawdziwego kruszcu oczywiście nie powinna być tańsza niż cena za sam użyty surowiec. Dlatego wszelkiego rodzaju super okazja powinna być dla nas podejrzana, gdy każdy złoty przedmiot można łatwo sprzedać w cenie „złomu”.
Nie znaczy to, że „solidna” cena wyklucza oszustwo. Oszust może chcieć uśpić czujność ofiary przez stworzenie właśnie takiej, może tylko odrobinę korzystniejszej od innych oferty.
7. Próba kwasowa. Jak sprawdzić złoto octem?
Złoto oblane odrobiną kwasu azotowego (wystarczy kropelka) zrobi się mleczne. Jeśli przebarwienie będzie miało zielony odcień, nie mamy do czynienia z prawdziwym złotem. Ale uwaga! Nawet opary kwasu azotowego są toksyczne i szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. W kontakcie ze skórą kwas azotowy wywołuje martwicę i zwęglenie.
Nie jesteś chemikiem amatorem i/lub nie masz dostępu do kwasu azotowego? Może lepiej skorzystać z działających napodobnej zasadzie działają cieczy probiercze.
Jak sprawdzić złoto octem? Łagodniejszą formę tego kwasowego testu możemy wykonać octem. Jeśli metal zmieni kolor, gdy oblejemy go octem, to na pewno nie jest to wtedy złoto.
8. Fałszywe złoto – Jak najlepiej zabezpieczyć się przed oszustwem?
Jak mieć niemal 100-proc. pewność, że złoto jest prawdziwe? Kupując u dyplomowanego jubilera czy numizmatyka z dobrą renomą, który wyda ci odpowiednie zaświadczenie. Jubiler podpisze się i przybije pieczątkę. Można też do niego przynieść rzecz z prośbą o wycenę.
Źródła: sbcgold.com, wikihow.com.