Oto aktualna cena złota i to, co musicie wiedzieć przed zakupem

Facebook

Jaka jest aktualna cena złota? Co trzeba wiedzieć, kupując złoto pod inwestycję? Tutaj znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Cena złota przez cały rok 2019 znajdowała się w przedziałach 1250 do blisko 1600 dolarów za uncję. Potem wystrzeliła w górę. Obecnie (aktualizacja ze stycznia 2024) mamy za sobą czas bicia rekordów cen złota na światowych rynkach, gdy ceny momentami przekraczały granicę 2100 dolarów za uncję.

Przez ostatnie lata trwa prawdziwa gorączka złota

Prawdziwa „gorączka złota” zapanowała od początku pandemii. Od marca 2020 r. cena złota nie spadła poniżej 1600 dolarów za uncję. W 2022 r. cena złota stosunkowo szybko zanurkowała poniżej 1700 dolarów, aby niemal równie szybko odbić się w okolice nowych historycznych rekordów na początku 2023 r. i później, szczególnie po ataku Hamasu na Izrael na początku października 2023:

Ile kosztuje złoto? Aktualna cena złota (dolary za uncję) [WYKRES NA ŻYWO]:


Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tutaj o cenie złota na światowych rynkach. Jeśli chcemy kupić uncję złota fizycznie, w styczniu 2024 r. w Warszawie musimy wydać około 8350-8400 zł za jedną uncję.

Obecnie złoto w Polsce nie jest w rekordowych cenach, bo cena złota zależy w dużej mierze od kursu dolara. W szczytowych okresach dla złota w relacji do złotego, gdy droższy był u nas dolar, w 2020 i 2022 r. r. cena dochodziła do ponad 9000 zł za uncję.

Ile gramów to 1 uncja złota?

Ceny złota podaje się zwykle w dolarach za uncję.Ile gramów to uncja? W przypadku złota operuje się uncją trojańską (oz). Jedna uncja to w przybliżeniu waży 31,1 grama.

Tutaj przeliczysz uncje na gramy -> kalkulator. Ale możesz to oczywiście zrobić na kalkulatorze na swoim urządzeniu, dzieląc lub mnożąc razy 31,1.

Jak przeliczyć cenę złota na złotówki za gram, żeby wiedzieć, czy cena w sklepie jest dobra?

Jeśli masz cenę złota za uncję w dolarach, i chcesz ją przeliczyć „na oko” za gram w złotówkach, dzielisz razy 30 i mnożysz razy 4 (czy przez inne przybliżenie kursu dolara).

Z reguły im tańszy jest dolar, i im tańsze złoto, ty bardziej cena za 1 gram złota w złotych będzie niższa.

Oto przykład: Jeśli złoto jest w cenie 2000 dolarów za uncję, a 1 dolar kosztuje 4 złote, to za 1 gram powinniśmy płacić około 267 zł.

Co oznacza próba złota? Jak czytać próbę złota?

Cenę złota na światowych rynkach podaje się dla złota próby 999 (24 karaty), czyli czystego złota:

  • Próba 999 oznacza, że jest to 99,9 proc. czystego złota.
  • Próba 585 (24 karaty) oznacza, że mamy do czynienia z 58,5 proc. czystego złota. Takie złoto będzie stosunkowo tańsze.
  • Próba 333 to 8 karatów i będzie oczywiście jeszcze tańsza.

Gdzie można kupić złoto inwestycyjne?

Złoto pod tzw. inwestycję (sztabki) najlepiej kupić w renomowanym sklepie, na przykład tutaj. Przed zakupem warto sprawdzić, ile cena uncji w danym sklepie odbiega od obecnego kursu. A także porównać ceny w różnych punktach. W ten sposób można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych na uncji.

Możemy też kupić złoto m.in. w ten sposób, że będzie przechowywane dla nas w Londynie. Taką usługę oferuje np. bullionvault.

Innym sposobem inwestycji w złoto jest zakup akcji np. kopalni złota czy ETF-u na złoto, czyli funduszu, który skupuje złoto i jego cena zależy od wartości posiadanego przez emitenta kruszcu (założ konto na Trading 212 przez link afiliacyjny).

Porada dla prepersów: (osób przygotowujących się na ewentualną apokalipsę) ciekawym rozwiązaniem jest posiadanie części złota przy sobie, zakopanie części w ziemi i trzymanie jeszcze jednej porcji w Londynie. Jesteśmy wtedy zabezpieczeni nie tylko na światowy krach, ale też na bardziej prawdopodobny, lokalny, polski kryzys 😉

Jeśli jesteśmy w sytuacji, że kupujemy złoty przedmiot z mniej pewnego źródła, warto znać te kilka prostych, domowych sposobów na sprawdzenie, czy złoto jest prawdziwe.

Dlaczego inwestuje się w złoto? Złoto pod inwestycję

Obiegowa opinia mówi, że jeśli kupuje się złoto, to raczej nie z nadzieją na krótkoterminowy zysk, tylko po to, aby zabezpieczyć oszczędności na lata.

Jak mówi stare angielskie przysłowie, za uncję złota zawsze kupi się dobry garnitur.

Złoto, jeśli mamy je przy sobie fizycznie, to nam nie wyparuje. Przynajmniej w większości ziemskich scenariuszy, bo ten metal cechuje m.in. wyjątkowa odporność na ogień. Złoto topi się dopiero w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza.

Takiej pewności nie dają z kolei ani oszczędności pieniężne, ani obligacje ani akcje, czyli inne z najpopularniejszych form inwestowania.

W zależności od rodzaju katastrofy na rynkach finansowych możemy w ich przypadku stracić nawet całość ulokowanych pieniędzy. Tymczasem złotu niestraszne są hiperinflacja, dewaluacja waluty, pożary, wojny czy upadki imperiów. Z drugiej strony, gdy trzymamy je np. w domu, jest oczywiście podatne na stanie się łupem bardziej pospolitych złodziei.

Złoto ma dodatkowo dwa bardzo poważne atuty:

  1. Jest drogie, więc łatwo możne je przenieść z miejsca na miejsce. Czego nie można na przykład powiedzieć o kilkadziesiąt razy tańszym srebrze.
  2. Jest metalem i świetnie nadaje się do zakopania w ziemi. W ten sposób przetrwa do końca świata i bardzo wiele dni dłużej 😉
https://krakowski-centus.pl/ile-kosztuje-srebro-aktualna-cena-srebra/

Złoto vs. akcje – porównanie. W co bardziej się opłaca inwestować?

Na wykresie powyżej widzicie porównanie wzrostu ceny złota, srebra i indeksu amerykańskiej giełdy do 2024 roku. Kolor żółty to złoto, granatowy – Dow Jones, czerwony – S&P 500, szary – srebro, czarny – zyski z giełdy z uwzględnieniem reinwestowania wypłaconych dywidend (źródło: longtermtrends.net).

Jak widać, choć jest to przedmiotem debaty, a giełdowe zyski w USA szczególnie w ostatnich latach mogą być chwilową anomalią, to jednak wykres sugeruje dominującą teorię, że stopa zwrotu (zyski, których możemy się spodziewać) ze złota nie wytrzymuje porównania ze stopą zwrotu z (indeksów amerykańskich rynków) akcji.

Złoto ma jednak właściwości, które mogą się przydać w sytuacjach ekstremalnych, dlatego uznaje się je za dobre zabezpieczenie właściwie każdego portfolio. Przykładowo, nasz Narodowy Bank Polski ma obecnie już ponad 10 proc. rezerw w złocie, a chce mieć ich 20 proc. Są też jednak uznane banki centralne, które rezerw w złocie w ogóle nie mają (Kanada, Norwegia).

Analizując tego typu dane historyczne, trzeba jednak pamiętać, że nie mają one przełożenia na wyniki osiągane w przyszłości. Ta jest wielką niewiadomą i może nas na wiele sposobów zaskoczyć.


Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments