Deszczówka – jak zbierać deszczówkę za darmo? Dopłaty wymiękają!

Facebook

Dopłaty na zbieranie deszczówki to ostatnio modny temat wśród polityków. Zarówno na szczeblu lokalnym, jak i państwowym. Zawsze odbywa się to jednak na zasadach, że trochę trzeba wydać samemu, trochę się dostanie dopłaty. Ja proponuję zdecydowanie oszczędniejszy sposób na to, jak zbierać deszczówkę. A także bardziej patriotyczny (bo nie obciążamy kosztami państwa)! Panie i panowie, tak się zbiera deszczówkę za darmo.

Jak zbierać deszczówkę za darmo?

Skąd w ogóle pomysł, że trzeba wydać w tym celu jakieś pieniądze? Ja nie wiem. Ale jak ktoś ma wątpliwości, jak zbierać deszczówkę zupełnie za darmo, to proszę bardzo, wystarczy podstawić beczkę pod rynnę:

Instrukcja – mała retencja – jak samemu to zrobić za darmo? Schemat

Jak nie ma beczki, na dobry początek może być nawet wiaderko:

Na początek wystarczy podstawić pod rynnę wiadro

Dziękuję, dobranoc. I apeluję do polityków o dobre zagospodarowanie zaoszczędzonych przez mnie państwu polskiemu pieniędzy.

Beczka na deszczówkę za darmo

Ja swoją dostałem za darmo od miłej osoby, która odpowiedziała na moją prośbę na grupie Poszukiwacze – Uwaga! Śmieciarka jedzie. Jak ktoś jest cierpliwy, to też na pewno znajdzie taką beczkę za darmo na facebookowej śmieciarce, OLX, czy po prostu jakimś smietniku.

Deszczówka – ile można zebrać?

Na pewno więcej niż się może wydawać. Oto jak lała się woda z mojego małego daszku (kilka metrów kwadratowych), w trakcie kilkuminutowego oberwania chmury nad Warszawą:

Dlaczego zbierać deszczówkę?

Motywacje są, jak zwykle na tym blogu, dwie: ekonomia (oszczędność) w parze z ekologią (oszczędność i inwestycja w przyszłość). To się opłaca zarówno nam, jak i Polsce, jak i planecie.

W Polsce mamy zmiany klimatu, które sprawiają, że opadów będzie coraz mniej i będą coraz bardziej gwałtowne.


Polecam także:

Zasada 5R, czyli absolutna podstawa zero waste

Zero Waste w Twoim domu – 18 porad

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
3 lat temu

a co jest „retensja”? gratuluję artykułu, na pewno wielu się przyda.

Waterspec
1 rok temu

Każdy pomysł na oszczędność jest dobry 🙂 Rzeczywiście na działce taki zbiornik na deszczówkę może być wystarczający, jednak jeżeli chcemy deszczówki zgromadzić więcej, wtedy niestety trzeba pomyśleć nad większym zbiornikiem, tym bardziej że tak jak Pan napisał, deszczowe dni zdarzają się rzadziej, jednak opady są zdecydowanie bardziej intensywne, żeby zniwelować ryzyko lokalnych podtopień, warto zainwestować w większy zbiornik. Chociaż prawdziwa nawałnica da radę zapełnić każdy zbiornik 😉

MariolaK
1 rok temu

Przy obecnych problemach z suszami system odprowadzania deszczówki to konieczność! Najważniejszym plusem takiego przedsięwzięcia to fakt, że taka woda jest za darmo. Możemy hodować swoje ulubione warzywa i owoce (co przy dzisiejszych cenach jest bardzo dobrym pomysłem) i nie trzeba płacić krocia za wodę. Mam już od dawna system rynnowy do odprowadzania, dodatkowo zainstalowałam ostatnio pas podrynnowy, aby żadna kropelka nam nie uciekła 🙂