Ile kosztuje srebro? Aktualna cena srebra

Facebook

Cena srebra podlega wahaniom rynkowym, a metal ten z racji swoich właściwości jest uznawany także za sposób lokaty kapitału. Ile kosztuje srebro? Jaka jest aktualna cena w skupie? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Czy faktycznie warto kupować srebro jako lokatę, czy inwestycję? Tutaj znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Jeśli chodzi o srebro, obowiązuje taka sama zasada, jak w przypadku wszystkich innych walorów. Sprzedając, uzyskasz nieco niższą cenę, niż jeśli chcesz kupić. Gdy jednak poświęcisz trochę czasu na szukanie niższej oferty, często zakończy się to sukcesem.

Ile kosztuje srebro? Aktualna cena w skupie

Aktualna cena w skupie w Warszawie w styczniu 2022 roku wynosi nieco ponad 900 zł. Przykładowo, na skupzlota365.pl (Metal Market Europe) oferują cenę 937,10 zł za 10 uncji srebra próby 999.

Próba srebra – co to znaczy? Próba informuje o stopniu czystości kruszcu. Na przykład próba 925 oznacza, że w 100 g kruszcu jest 92,5 g czystego srebra (czyli 92,5 proc).

Jedna uncja (jubilerska) to 31,1 grama. Łatwo policzyć, że ten skup oferuje nam cenę 3,01 za gram srebra.

Jeśli jednak chcemy coś kupić, za najtańszą tzw. monetę inwestycyjną (srebro, 1 uncja) w Metal Market Europe zapłacimy nieco ponad 100 zł.

Kurs srebra a cena srebra u jubilera – czemu są różne?

Oprócz kupowania materialnego srebra, można inwestować w srebro na giełdzie. Tutaj kurs zawsze będzie trochę niższy, ale srebra, które kupujemy, na oczy nie zobaczymy.

Przykładowo, aktualny kurs srebra (15 stycznia 2022) to 22,97 dolara za uncję, czyi w przeliczeniu po obecnym kursie średnim dolara (3,98 zł) 91,42 zł za uncję.

Ile kosztuje srebro? (dolary za uncję) [WYKRES NA ŻYWO]:


Jak możecie zobaczyć na wykresie z bullionvault.com, ceny srebra podlegają znacznym wahaniom.

W ostatnich 20 latach w szczytowym okresie w 2011 roku za uncję srebra na światowych rynkach płacono ponad dwa razy więcej niż teraz. Ale w trakcie pandemii koronawirusa, czyli od początku 2020 roku, ceny są również stosunkowo wysokie.

Od czego zależy kurs srebra? W 2021 roku koszt wydobycie jednej uncji srebra szacowano na około 10 dolarów. Wszystko powyżej tej ceny wynika z rosnącego zainteresowania tym kruszcem (popytu). Tradycyjnie metale szlachetne takie jak złoto czy srebro cieszą się większym zainteresowaniem w okresach kryzysu.

Czy warto inwestować w srebro?

Moim zdaniem posiadanie kilku srebrnych monet jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Srebro jest na przykład ok. 10 razy tańsze niż złoto. To oznacza, że jeśli chcielibyśmy przenieść gdzieś cały nasz majątek w srebrze, musielibyśmy się nadźwigać 10 razy bardziej. A jeśli chcielibyśmy go gdzieś ukryć, byłby plus minus 10 razy bardziej widoczny.

Jednak fakt, że jest tańsze niż złoto, ma swoje plusy, szczególnie jeśli zabezpieczyć chcemy skromniejsze oszczędności. Dlatego uważam, że srebrna moneta inwestycyjna to świetny pomysł, na rozpoczęcie przygody z lokowaniem „kapitału” w metale szlachetne.

Srebrne monety o wadze jednej uncji można kupować na przykład na Allegro. Tutaj linkuje do przykładowej, aktualnie najtańszej oferty w serwisie.

Na Allegro mogą być one o parę złotych droższe niż bezpośrednio na stronie specjalizującej się w kupnie i sprzedaży metali szlachetnych firmie, na przykład w Metal Market Europe. Ale tam będziecie długo czekać na przesyłkę. Jeśli jednak coś ma być lokatą kapitału, to można też poczekać.

Jak rozpoznać prawdziwe srebro?

  • Sposobem na domowe rozpoznanie srebra jest próba magnesu. Czyste srebro nie powinno w żaden sposób reagować na magnes. Jeśli dany przedmiot nie reaguje na magnes, nie mamy jednak stuprocentowej pewności, że to srebro, bo są inne podobne w kolorze metal, które mają tę samą właściwość.
  • Starsze srebro będzie ciemnieć, a każde — ciemnieć także przy potarciu tkaniną. Wyroby ze srebra mają też próbę, ale nie jest to konieczność.
  • W razie wątpliwości najlepiej rozwiać je u profesjonalisty, na przykład lokalnego jubilera.

Polecam również:

Facebook

Dodaj komentarz