Wymiana dętki i inne proste naprawy roweru, które każdy może wykonać samemu

Facebook

Wymiana dętki, wymiana klocków hamulcowych, smarowanie łańcucha. Wykonywanie tych prostych napraw i konserwacji roweru samemu to najprostszy sposób, by zmniejszyć koszty jego użytkowania*.

Na zdjęciu: małe dziecko sprawdza stan klocków hamulcowych

Złapanie gumy czy wytarcie klocków hamulcowych to rzeczy, z którymi przy intensywnym jeżdżeniu trzeba sobie radzić kilka razy do roku.

Dzięki robieniu tego samemu (#DIY) w 35 lat, które statystycznemu Polakowi zostało jeszcze do emerytury (#x35), oszczędzamy plus minus 6300 PLN, czyli prawdopodobnie całe twoje dwie miesięczne pensje (a oszczędzanie = zarabianie)

Na YouTube jest dużo filmików na ten temat, postanowiłem zebrać wystarczająco dobre w jednym miejscu, by oszczędzić wam szukania.

Wymiana dętki w rowerze (od 0:10):

Wymiana dętki – Jak sprawdzić, że twój rower tego potrzebuje? Zeszło powietrze z koła (gwałtownie lub nie, ale w przeciągu np. jednego dnia), a ponowne napompowanie jest albo niemożliwe, albo „działa” na krótko.

Wymiana klocków hamulcowych (od 2:20):

Wymiana klocków hamulcowych (od 2:20) i regulacja (od 3:20. Montaż i naciągniećie linki hamulcowej (3:50).

Wymiana klocków hamulcowych – Jak sprawdzić, że twój rower tego potrzebuje? Wytarcie klocków to najczęstsza przyczyna tego, że hamulce przestały działać. Klocki hamulcowe mają takie rowki. Jeśli w twoim rowerze ich nie ma lub już prawie ich nie ma, to ostateczny sygnał do wymiany klocków.

Smarowanie łańcucha (od 0:55):

Jeśli nie chcecie oglądać 4-minutowego filmu:

Smarowanie łańcucha przy normalnej jeździe po mieście powinno się wykonywać kilka razy do roku, a nawet raz w miesiącu, a doraźnie: gdy łańcuch „trzeszczy”. Musisz wyczyścić łańcuch (przetrzeć mokrą szmatką i następnie suchą) i zastosować smar (po kropelce między każde spoiwo łańcucha). Następnie przetrzeć suchą szmatką, żeby usunąć nadmiar smaru.

Można spokojnie używać (na przykład) najtańszego uniwersalnego smarowidła do roweru w sprayu z dozownikiem (z Decathlonu czy innego taniego sklepu sportowego).

Coś byście dodali do tej listy? Znacie lepsze tutoriale? Piszcie w komentarzach.


*Oraz poprawić swoje bezpieczeństwo, bo serwisowany rower, to bezpieczniejszy rower. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, oddaj po prostu rower do serwisu. Źle wykonana naprawa roweru może prowadzić do wypadku, który grozi śmiercią lub kalectwem. Zdrowie najważniejsze!

**2x3x30PLNx35. Założyłem średnio trzy wymiany klocków i dętki rocznie.

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments