Mr Money Mustache gościem programu PBS – wywiad w języku polskim

Facebook

Peter Adeney aka Mr Money Mustache to jedna z najpopularniejszych postaci ruchu FIRE (skrót od ang. słów Financial Independence Retire Early). Oto jego przesłanie:

Mr Money Mustache

Co znaczy F.I.R.E.?

Ruch FIRE (Financial Independence Retire Early), cieszący się rosnącą popularnością przede wszystkim w USA, sprowadza się do ekstremalnego oszczędzania. Celem ma być jak najszybsze osiągnięcie finansowej niezależności i/lub wcześniejsza emerytura.

Mr Money Mustache  (mrmoneymustache.com), 44-letni bloger mieszkający w Kolorado, to jedna z jego najbarwniejszych postaci. Adeney, z wykształcenia inżynier, zaczął oszczędzać w bardzo młodym wieku wraz z żoną. Pozwoliło im to przejść na emeryturę tuż po trzydziestce.

Na swoim blogu dokładanie wylicza, jak to jest możliwe. Podstawowa zasada to:

Zasada 4 procent – podstawowa zasada FIRE

Money wyliczył, że wystarczy ci suma pieniędzy równa 25-krotności twoich rocznych wydatków. Wtedy możesz nigdy więcej już nie pracować i przejść na wcześniejszą emeryturę.

Ile muszę mieć oszczędności, żeby zostać rentierem? Jeśli zainwestujesz na giełdzie kwotę 25 razy przekraczającą twoje roczne wydatki, to możesz potem utrzymywać się do końca życia, co roku wypłacając sobie 4 procent z zainwestowanej kwoty.

Jak inwestować na giełdzie? Radzi Mr Money Mustache

„Inwestujesz w główne indeksy. Posiadasz w ten sposób akcje tysięcy spółek. To bardzo konserwatywna metoda inwestowania na giełdzie. Będą fluktuacje, bo na giełdzie są hossy i bessy. Ale jeśli wypłacasz sobie tylko małą część całości, w ogóle się nie martwisz okresowymi wahaniami. W trakcie załamania wypłacasz sobie 4 procent. W trakcie hossy – też 4 procent. Tak więc to się wyrównuje w perspektywie czasu” – tłumaczy w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS, gdzie był gościem programu Making Sen$e.

Super rada: Porada, aby inwestować w główny indeks giełdy, pochodzi od Warrena Buffeta, legendarnego amerykańskiego finansisty i guru inwestowania

Mr Money Moustache w programie Making Sen$e (polskie napisy):

Adeney oszczędzał 50 do 70 procent swojej pensji przez 9 lat pracy jako inżynier. Założył, że po przejściu na wcześniejszą emeryturę będzie zamykał się w budżecie 25 tysięcy dolarów rocznie. Teraz jest popularnym blogerem i liderem ruchu określanego jako mustaszym albo mustachianizm. Nie musi więc aż tak ciąć wydatków.

To największy sekret tego, jak się szybko wzbogacić: Po prostu porzuć jeżdżenie samochodem.

Dalej jednak to robi. Dla Adeneya to wybór moralny. Jeżdżenie drogim samochodem, gdy można wybrać rower albo bardziej praktyczny, ekonomiczny model auta, jest jak najbardziej godne potępienia. – Zużywasz więcej niż potrzebujesz, a to ma wpływ na życie innych – komentuje Adeney.


Polecam: Rower vs. samochód z punktu widzenia oszczędzanie – krótkie i bezlitosne porównanie


Obalamy mit: Nie musisz być bogaty, by oszczędzać

Mr Money Mustache krytykuje także konsumpcyjne, dominujące w społeczeństwie nastawienie. Podkreśla, że oszczędzanie jest nie tylko dla osób, które mają duże przychody.

Oczywiście nie przejdziesz na emeryturę po trzydziestce, gdy pracujesz na kasie w Biedronce. Ale to właśnie mniej zarabiający mogą najwięcej skorzystać, gdy prześledzą, w jaki sposób wydają swoje pieniądze. Każdy może mniej wydawać, a zaoszczędzone pieniądze odkładać.

– Jeśli przeciętna amerykańska rodzina zarabia rocznie 60 tysięcy dolarów, a najlepiej sprzedającym się samochodem jest kosztujący w opcji minimalnej 30 tysięcy dolarów pickup, który bardzo dużo pali, to coś jest zdecydowanie nie tak – zauważa Adeney.

Nie muszę chyba dodawać, że to właśnie jego przykład jest największą inspiracją dla mnie, Krakowskiego Centu$ia. Interesuje cię ekstremalne oszczędzanie? Dołącz do grupy na Facebooku:

Ruch FIRE – Financial Independence Early Retire – Polska

Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
3 lat temu

Skąd wziąć kwotę 25 razy przekraczającą roczne zarobki? Najprościej 25 lat nie wydawać zarobionych pieniędzy, ale za co żyć w tym okresie? Jeśli Mr M. zarabiał 100 tys. dolarów rocznie i żył za 25 tys. rocznie to faktycznie mógł odłożyć przez 9 lat kwotę 625 tys. Więc ta propozycja jest dla osób zarabiających zdecydowanie powyżej średniej krajowej.